Známe neznáme „superpotraviny“

22.12.2015 21:15

Pojem "superpotravina" sa stal v oblasti potravín a zdravia módnym výrazom. Tento termín odborníci na výživu považujú za šoubiznisový a marketingový, no zvýšený záujem o superpotraviny je v dnešnej dobe prirodzenou reakciou na zhoršujúcu sa kvalitu bežných potravín. Tie majú nedostatočné výživové hodnoty, spôsobené genetickými modifikáciami, pestovaním za pomoci syntetických hnojív a pesticídov, často na demineralizovanej pôde s pridávaním veľkého množstva kontroverzných chemických látok.  Podobne ako BIOpotraviny, aj uprednostňovanie superpotravín predstavuje návrat k čistému, skutočnému, zdravému jedlu, v podobe, v akej ho poznali naši predkovia.

Čo sú superpotraviny a prečo sú super?

Názov superpotraviny (z angl. superfoods) sa v súčasnosti používa na označenie plodín s výnimočnými výživovými vlastnosťami. Superpotraviny majú mimoriadne vysoký obsah vitamínov, minerálov, antioxidantov, zdraviu prospešných mastných kyselín či proteínov. Sú to čisto prírodné, nízkokalorické, ale zároveň veľmi výživné potraviny. Vhodne obohacujú akýkoľvek jedálniček - sú obľúbené u športovcov, vegánov, vitariánov, u milovníkov zdravej stravy, hodia sa aj do rôznych redukčných diét. Niektoré z nich sa užívajú pri prírodnej liečbe, prirodzenom dopĺňaní chýbajúcich vitamínov či minerálov, pri posilňovaní imunity alebo pri detoxe, iné majú povzbudzujúce či upokojujúce účinky, viaceré predstavujú nielen zdravé ale aj kulinársky zaujímavé alternatívy. Pochádzajú z rôznych exotických krajín (napr. acai, baobab, chia, goji), ale mnohé z nich aj z našich končín – aj v tradičnej slovenskej kuchyni nájdete celosvetovo uznávané superpotraviny (napr. zázvor/ďumbier, ľan, mak, pohánka). Zoznam superpotravín je veľmi dlhý a neexistuje ich jednoduchý výpočet. Výsledky štúdií o výnimočnej “zdravosti” jednotlivých potravín bývajú sporné, keďže ľudia zvyčajne konzumujú kombináciu potravín. Skúmanie jednej konkrétnej potraviny neodráža skutočnú ľudskú potrebu a vstrebávanie živín z potravy býva podmienené rôznymi faktormi, často kombinovaním s inými potravinami. Samozrejme, nikto nemôže tvrdiť, že niektorá superpotravina je zázračná, ale pravidelné zaraďovanie superpotravín do vášho jedálnička, v rámci pestrej a vyváženej stravy, je nepochybne mimoriadne prospešné. Na tom sa zhodnú odborníci aj laici. Napokon, nikto nikdy nepovedal: “Ľutujem, že dnes som jedol zdravo!”.

Zoznámte sa s tromi z nich – ak boli pre vás doteraz malou záhadou, spolu ju rozlúštime.

Camu camu

Camu camu (Myrciaria dubia) je krík pôvodom z juhoamerických dažďových pralesov, ktorý produkuje 

ovocie obsahujúce viac vitamínu C ako akýkoľvek iný známy botanický zdroj. Čerstvé bobule Camu camu môžu obsahovať 30 až 50-krát viac vitamínu C ako pomaranč. Camu camu je vynikajúcim zdrojom vápnika, fosforu, draslíka, železa, aminokyselín serín, valín a leucín, ako aj malých dávok vitamínov tiamínu, riboflavínu a niacínu. Toto ovocie je zvyčajne dostupné v sušenej práškovej forme. Farba týchto purpurovočervených bobúľ sa sušením a spracovaním na prášok mení na svetlobéžovú. Prášok chutí lahodne a kyslo. Camu camu sa používa na podporenie imunitného systému, krásnu pokožku, odvrátenie vírusových infekcií, zníženie zápalov a ako pomoc pri udržaní optimálnej jasnosti mysle v stresovom období. Prášok Camu camu značky Organiqa v prémiovej RAW a BIO kvalite (t.z. z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva) nájdete vo všetkých obchodoch Biopark a v internetovom obchode https://eshop.biopark.sk/organiqa.

Konopný proteín

Účinky konope (Cannabis sativa) sú známe už dlhé stáročia a využitie tejto rastliny je takmer neobmedzené. Konopný proteínový prášok sa získava po vylisovaní oleja z konopných semien za studena. Následne sa tento suchý výlisok tzv. „koláč“ zomelie pri veľmi nízkej teplote, odstránia sa niektoré časti vláknitej zložky a vyprodukuje sa koncentrovaný proteín. Konopný proteínový prášok obsahuje všetkých 21 aminokyselín, medzi nimi aj 8 esenciálnych, ktoré si ľudský organizmus nevie vytvoriť. Zdravé tuky Omega 3 a Omega 6 sú v ňom zastúpené vo výnimočne dobrom pomere. Okrem toho sa môže pýšiť vysokým obsahom cenných antioxidantov, vitamínov, minerálov, vlákniny a chlorofylu. Vláknina z konope je taktiež ľahko stráviteľná pre každý organizmus a nie je záťažou pre obličky. Konopný proteín je výborným zdrojom prírodného rastlinného proteínu pre športovcov pred i po tréningu a tiež neoceniteľnou zložkou stravy pre vegetariánov, vegánov, vitariánov, alergikov i celiatikov. Napomáha aj pri obnove pokožky, vlasov a nechtov. Konopný proteínový prášok značky Organiqa v prémiovej RAW a BIO kvalite (t.z. z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva) nájdete vo všetkých obchodoch Biopark a v internetovom obchode https://eshop.biopark.sk/organiqa.

Guarana

Guarana (Paullinia cupana) je liana dorastajúca do výšky viac ako 10 metrov z Amazonského pralesa Južnej Ameriky. Jej účinky spoznali už pred stáročiami rôzne amazonské kmene Indiánov a využívali ju tiež spolu s inými bylinami ako vynikajúce afrodiziakum. Vďaka guaranínu, čo je látka podobná kofeínu v káve, dokáže guarana organizmus „zdravo nakopnúť“, stimuluje mozgovú činnosť, zvyšuje duševnú výkonnosť a odstraňuje pocit vyčerpanosti. Zásadný rozdiel nabudenia organizmu oproti káve je však absencii nežiaducich účinkov ako je nadmerne zrýchlený tep srdca alebo nepríjemné psychické napätie. Guaranín sa totiž uvoľňuje postupne, neprekysľuje a nedráždi žalúdok. Guarana môže byť účinná pri migréne - celkovo znižuje subjektívny pocit vnímania bolesti a únavu svalov. Okrem toho zrýchľuje metabolizmus a obmedzuje pocit hladu, preto ju užívajú všetci tí, ktorí túžia po redukcii váhy. Zvykne sa užívať aj pri detoxikácii organizmu a na podporu imunitného systému. Guaranu vo forme prášku značky Organiqa v prémiovej RAW a BIO kvalite (t.z. z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva) nájdete vo všetkých obchodoch Biopark a v internetovom obchode https://eshop.biopark.sk/organiqa.