Znalci a polícia v tom majú jasno

18.07.2018 21:50

Z Birellu s 0,5 % nenafúkate!

 A je to tu! Dovolenková sezóna je v plnom prúde a s ňou aj zvýšený počet policajtov na cestách. Pozorne kontrolujú, či si šoféri za volant nesadli po nejakom tom poháriku. Mnoho vodičov preto váha, či si môžu pred jazdou vychutnať nealkoholické pivo, ktoré má v sebe 0,5 % alkoholu, alebo si zamaškrtiť na niektorých sladkostiach. Tejto téme sa venovala aj polícia, ktorej výsledky hovoria jasnou rečou: Je jedno, či je na obaloch piva 0,0 % alebo 0,5 % alkoholu. Nafúkate „nulu“.

Otázniky nad hlavami vodičov sa objavujú najmä pri nealkoholických pivách Birell s 0,5 % alkoholu či pri pochúťkach s arómami rumu alebo whiskey. Takéto jedlá a nápoje však často obsahujú menej alkoholu ako napríklad obľúbený kefír či obyčajný toastový chlieb. Alkohol sa totiž okrem vína, piva či liehovín vyskytuje v nízkych koncentráciách v celom zástupe bežných potravín a nealko nápojov. Ide najmä o kvasené produkty, výrobky z kysnutého cesta či produkty z ovocia. Potravinári totiž využívajú tradičné fermentačné procesy, ktorými dodávajú svojim výrobkom odlišnú vôňu, chuť, farbu či v neposlednom rade nutričnú hodnotu. Pri toastovom chlebe zase aplikujú alkohol na povrch pečiva, aby predĺžili jeho trvanlivosť.

Policajtov sa báť nemusíte

Ako potvrdila vo svojom videu na facebooku Polícia Slovenskej republiky, počas letných dní sa môžete s kľudom osviežiť rovnako Birellom s 0,5 % alkoholu ako Zlatým Bažantom s 0,0 %, nealkoholické pivo je jednoducho nealko. „Upozorňujeme na právo požiadať policajnú hliadku fúkať o 15 minút po zastavení, aby sa z tela odbúral minimálny alkohol zastúpený v niektorých z výrobkov každodennej spotreby,“ uvádza polícia.

Ako vysvetlil docent Ľubomír Straka z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Univerzitnej nemocnice Martin, táto čakacia lehota „je nevyhnutná kvôli alkoholovým výparom, ktoré v ústnej dutine ostávajú ešte zhruba 5 až 10 minút v rôznych záhyboch, dutých priestoroch pod plombami či v zubných kazoch.“ Ako dodal, meranie môžu skresliť aj ovocné džúsy, ústne spreje s obsahom liehu, lieky a kvapky či dokonca aj grgnutie. 

 

Docent Straka spolu so svojím tímom vypracoval expertízu o vplyve Birella na výsledky dychovej skúšky. „Dychová analýza vykonaná v už 5 minútovom intervale po dopití nealkoholického piva ani v jednom prípade nedosiahla pozitívne výsledky,“ uviedol Straka. Expertíza navyše potvrdila, že človek môže za prvú hodinu pitia Birellu vypiť 8 až 13 jeho pollitrov. Všetko závisí od veku či váhy človeka. Následne môže každú ďalšiu hodinu vypiť 4 až 6 ďalších „pollitrákov“ bez toho, aby niečo nafúkal. Vypiť vyššie množstvo tekutiny je už prakticky nemožné a navyše pre organizmus nezvládnuteľné.

Rozdiel je v receptúre

Test teda potvrdil, že 0,5 % alkoholu v pive nemá vplyv na výsledok dychovej skúšky. Prečo sa ale množstvo alkoholu v zlatom moku líši? Je to receptúra. Väčšina pivovarov pri nealkách používa rôzne postupy na obmedzenie tvorby alkoholu alebo ho z nápojov až následne odstraňujú fyzikálno-chemickými procesmi. Má to však negatívny vplyv na výslednú chuť piva.

Birell sa varí rovnakým postupom ako alkoholické pivá. Rozdiel je len v použitých kvasinkách. Vďaka nim má Birell všetky vlastnosti pravého piva – plnú chuť, rezkosť a príjemnú horkosť. Vodičom tak môže naozaj popliesť hlavu – ale iba v tom, či naozaj ide o tak chutné nealko. „Pri výrobe nášho nealkoholického piva používame špeciálny kmeň kvasiniek Birell, ktorý je citlivý i na veľmi nízky obsah alkoholu. Dochádza tak k samovoľnému ukončeniu kvasného procesu, a tým aj k zastaveniu ďalšej produkcie alkoholu. V použitých surovinách či v celkovej dĺžke kvasenia a zrenia piva sa Birell od alkoholických pív prakticky nelíši,“ vysvetlil autor receptúry Ivo Kaňák.

Viac alkoholu ako v Birelli je v kyslej kapuste či balenom toustovom chlebe

Výrobok

% obsah alkoholu z hmotnosti

Med

0,006

Rožok

0,02

Balený domáci chlieb

0,107

Bio slnečnicový chlieb

0,13

Fitness chlieb

0,176

Maslový toust

0,184

Tmavý chlieb

0,202

Čokoládový donut

0,289

Birell svetlý

0,31

Orechový extra kváskový žitný chlieb

0,326

Žitný chlieb

0,444

Muffin z kváskového cesta

0,445

Pšeničný chlieb

0,47

Kyslá kapusta

0,5

Turecký grepový džús

˃0,59

Hrozienka zo slnečnicového chleba

0,601

Orechovo-jablková rolka

0,956

Cibuľový chlieb s rozmarínom

0,98

Kvas

˃1,0

Toustový chlieb balený

1,055

Jablková náplň z orechovo-jablkovej rolky

1,066

Hamburgerové žemle balené

1,239

Boza

˃1,5

Jim Beam Kentucky Bourbonský koláč

1,662

Kefír

˃2

Rožky na hot dog balené

2,562

Zdroj: Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s.