Túto jeseň si beh zamilujete...

22.08.2019 21:35

Beh je vášeň. Kto behá, vie o čom je reč. Beh prináša mnoho fyzických, ale aj psychických pozitív. Ak patríte do kategórie, ktorá sa na pravidelné behávanie ešte iba chystá, začnite s ním práve na jeseň! Zamilujete si ho nielen pre priaznivejšie počasie, ale aj krásnu prírodu, ktorú si počas behu dosýta vychutnáte. Pozor však na zranenia, niekedy sa nevyhnú ani tým najskúsenejším bežcom. Ako teda správne na to?

Ako si zabehať a pri tom sa nezraniť? Začnite s rozcvičkou. Mala by trvať okolo 15 až 20 minút. Ak sú svaly dostatočne zahriate a rozcvičené, nehrozí ich natiahnutie, či nebodaj natrhnutie. Dôležité je aj ochladenie po tréningu a rešpektovanie limitov svojho tela. Pri behu najčastejšie trpia achilovky, lýtka, ale aj väzy v kolenách a v členku. Často sa u začiatočníkov objavujú aj bolesti v oblasti holenných kostí. Stačí len zvoľniť tempo a nohy si postupne zvyknú. Ak by ste začali s behom prudko, najviac by utrpeli kolená, bedrové kĺby, chrbtica, teda celý oporný systém. Začnite pomaly a postupne si pridávajte a zaťažujte svoje telo. Nezabúdajte ani na pitný režim.

Je beh skutočne pre každého?

Ak je človek diabetik alebo trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami, vždy je dôležité všetko konzultovať s lekárom a riadiť sa jeho odporúčaniami. Diabetici, ktorí behať môžu, si musia strážiť svoj cukor. Sledujú a merajú si cukor pred, počas aj po tréningu, aby vedeli v akom tempe môžu behať. Ďalej sú to ľudia, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami. Tí, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, môžu namiesto behu skúsiť voľný poklus. Ľudia s nízkym tlakom by sa mali poradiť vopred s lekárom, aká záťaž je vhodná pre nich, čo je možné pomocou meračov pulzov.

Príčiny vzniku zranení

Začnite s oblečením. Nevhodné oblečenie môže spôsobiť prehriatie organizmu a dokonca až odreniny. Takisto je rizikom nevhodne zvolená obuv. Tá zvyšuje riziko bolesti holennej kosti, ale aj vznik pľuzgierov, či vyvrtnutie členka. Ak sa nedostatočne rozohrejete a nedoprajete si pred behom strečing, či si vyberiete nevhodný terén, zlú techniku, nesprávne držanie tela alebo len preceníte svoje sily, hrozí vám hneď niekoľko nepríjemných zranení ako výrony, podliatiny, opuchy až zlomeniny.

Rýchlo späť do formy!

Hlavným sprievodným javom každého úrazu či poranenia je zápal. Zápalová reakcia je v podstate prostriedkom „opravy“ nášho tela, ktoré sa so zranením takýmto spôsobom vyrovnáva. Čo teda zaberá na výrony, podliatiny, opuchy a zlomeniny? Enzýmové lieky! Cielene „namiešané“ zmesi enzýmov, ktoré komplexne účinkujú pri prekonávaní zápalov po úrazoch a poraneniach. Skracujú dobu hojenia, pretože urýchľujú vstrebávanie opuchov a krvných podliatin. Rovnako tlmia bolestivosť poraneného miesta. To všetko vedie k zlepšeniu pohyblivosti postihnutých kĺbov, svalov a šliach, a tým aj ku kratšej práceneschopnosti a dobe potrebnej k úplnému vyliečeniu. Správny kokteil enzýmov nájdete v lieku Wobenzym. Tento voľno predajný liek by sa mal stať súčasťou vašej povinnej výbavy pri športom, najmä ak vás čaká intenzívna a nárazová telesná aktivita, na ktorú netrénované telo nie je zvyknuté. Užiť by ste ho mali čo najskôr po úraze a pri užívaní sa treba dôsledne riadiť príbalovým letákom. Vďaka novému 300tbl. baleniu si ho teraz môžete zabaliť prakticky kamkoľvek – do cestovnej lekárničky či do vrecka. Na výlete za turistikou alebo po páde z bicykla - majte po ruke tradičný enzýmový liek Wobenzym. Viac na www.wobenzym.sk