Svet ľavákov

13.08.2018 08:30

13. august je Medzinárodným dňom ľavákov. V niektorých firmách si ho pripomínajú tak, že na celý deň eliminujú používanie pravej ruky a všetky bežné aj pracovné činnosti vykonávajú zamestnanci ľavou rukou. Vcítia sa tak na chvíľu do kože ľaváka v „praváckom svete“.

V bežnom živote by sa to raz za rok hodilo každému pravákovi. Vôbec si totiž neuvedomujeme, s akými problémami sa ľaváci v každodennom živote stretávajú, a to aj v situáciách, ktoré sú pre pravákov samozrejmosťou. Napríklad kľučka na dverách, počítačová myš, stolovanie v reštauráciách atď.. Pravdou je, že mnoho z týchto vecí dospelým ľavákom nerobí žiadne problémy, pretože si jednoducho zvykli a prispôsobili sa. Väčšie problémy sa však dajú pozorovať u detí.

Je vaše dieťa ľavák?

Našťastie, v dnešnej dobe je už násilné preučovanie ľaváka na praváka minulosťou a pedagógovia sú dobre informovaní o schopnostiach a možnostiach ľavorukých detí. Aj napriek dostatočnej osvete však malí ľaváci stále narážajú na mnoho nepríjemných situácií a nedorozumení. Najväčšou chybou rodičov je intuitívne podávanie vecí deťom do pravej ruky alebo ukazovanie praktickej činnosti pravou rukou. 

Deti, ktoré to ťahá používať ľavú ruku, sú z toho zmätené a skúšajú to pravou aj ľavou. Podobným prípadom je, keď deti pozorujú svojich rodičov pravákov alebo kamarátov a vidia ich používať pravú ruku. Nechcú vyčnievať z radu alebo sa odlišovať, a preto skúšajú robiť veci tiež pravou rukou, aj keď sa pri tom necítia prirodzene. S ďalšími problémami sa ľavoruké deti stretávajú pri nástupe do školy. Učiť sa písať prvé písmenká atramentom je pre nich náročné a takmer vždy to skončí machuľou v zošite a špinavými rukami. Problémy majú aj pri rysovaní. Ľavákom sa v škole nedarí ani pri kreatívnych predmetoch, napríklad pri strihaní nožnicami prispôsobenými pre pravákov. Celková nešikovnosť pri manipulácii so školskými pomôckami a zaostávanie za spolužiakmi môžu mať negatívny vplyv na psychiku dieťaťa. Nepomáhajú ani rodičia, ktorí majú problém nacvičovať s malými ľavákmi písanie, pretože ľaváci majú iný úchop a sklon ruky ako praváci.

Ako pristupovať k ľavorukým deťom?

Ak máte doma ľaváka, treba mu vysvetliť, že niektorí ľudia používajú viac pravú ruku a niektorí ľavú a že je to úplne normálne. Dieťa sa potom nebude cítiť pod tlakom a odlišne od svojich kamarátov. Najdôležitejšie je pristupovať k nemu s trpezlivosťou a láskou. Aby zvládlo ďalší míľnik vo svojom živote v duševnej i fyzickej pohode, kúpte mu školské pomôcky pre ľavákov. Našťastie, dnes existujú špeciálne písacie potreby, ktoré sú uspôsobené pre ľavákov. Napríklad ergonomický roller STABILO EASYoriginal, grafitová ceruzka STABILO EASYgraph vyvinutá špeciálne pre ľavákov či pastelky STABILO EASYcolors. Samozrejmosťou je aj strúhadlo STABILO EASYsharpener, ktoré svojím tvarom a umiestnením čepelí vyhovuje ľavákom.

Špeciálnejšie pomôcky ako pravítko a zošity nájdete v špecializovaných internetových obchodoch pre ľavákov. Keď bude dieťa staršie, je dobré mať vo variante pre ľavákov aj kuchynské potreby, ako napríklad škrabku na zemiaky, otvárač konzerv alebo nôž na chlieb.

 

Zaujímavosti o ľaváctve
- 10 – 15 % populácie tvoria ľaváci.
- V niektorých častiach sveta (India, Indonézia) je neslušné jesť levou rukou alebo ňou prijímať dary.
- Eskimáci považujú ľavorukých ľudí za čarodejníkov.
- V minulosti bolo v cirkevnom prostredí ľaváctvo považované za vplyv diabla.
- Nohavice, ktoré majú vzadu iba jedno vrecko, ho majú vždy na ľavej strane.

Slávni ľaváci


Politici: Julius Caesar, Jana z Arku, Ľudovít XVI., Mahátmá Gándhí, Benjamin Franklin, Princ Charles, Winston Churchill, Fidel Castro. Ľaváci boli aj poslední traja americkí prezidenti – Ronald Reagan, Bill Clinton a George Bush.
 

Spisovatelia a filozofi: Herbert George Wells, Friedrich Nietzsche, Lewis Carroll, Johann Wolfgang von Goethe, Hans Christian Andersen, Franz Kafka.
 

Priemyselníci  a obchodníci: Henry Ford, David Rockefeller, John D. Rockefeller, Bill Gates.
 

Skladatelia: Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Sergej Prokofjev, Sergej Rachmaninov, Maurice Ravel.
 

Športovci: John McEnroe, Martina Navrátilová, Pelé, Monica Selešová, Diego Maradona, Michel Platini, Mike Tyson, Jimmy Connors, Rafael Nadal.
 

Hudobníci: Paul McCartney, Phil Collins, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, George Michael, Sting.
 

Maliari a sochári: Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Paul Klee, Henri de Toulouse-Lautrec.
 

Herci a režiséri: Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Robert de Niro, Gary Oldman, Brad Pitt, Robert Redford, Keanu Reeves, Sylvester Stallone, Demi Moore, Sarah Jessica Parker, Steve McQueen, Nicole Kidman, Jim Carrey, Milla Jovovich, Charlie Chaplin, James Cameron.