Strapcový, plochý či dokonca parný?

25.04.2020 10:10

Ako vybrať mop a čo najviac si uľahčiť jarné upratovanie?

Akonáhle sa zazelenajú stromy a rozkvitne prvý zlatý dážď, príroda dáva najavo, že je jar v plnom prúde. V našich domácnostiach k tomuto obdobiu neodmysliteľne patrí jarné upratovanie. Jednou z najneobľúbenejších činností je pritom vytieranie podláh. Niet sa čo čudovať – ťahanie ťažkých vedier a večné zohýbanie nikomu na pohode nepridá. Riešením sú mopy. Ako sa ale v širokej ponuke týchto pomocníkov zorientovať? Je lepší strapcový alebo plochý? Oplatí sa prípadne zainvestovať do parného? A aké vychytávky by mopu rozhodne nemali chýbať? Poradíme.

Na hrubé podlahy strapcový, na kombinované radšej plochý

 

Začnime strapcovými a plochými mopmi, ktoré sú najrozšírenejšie i cenovo najdostupnejšie. Každý z nich má pritom svoje silné i slabšie stránky. Výhodou strapcových mopov je predovšetkým ich možnosť využitia na hrubšie podlahy, ako je napríklad dlažba. Strapce sa totiž lepšie dostávajú do škár, respektíve do väčších výškových rozdielov v dlažbe, a tak z nej lepšie odstránia špinu. 

Plochý mop zasa zaberie väčšiu plochu, takže s ním podlahy obhospodárite rýchlejšie. Hodí sa najmä do domácností s laminátovými podlahami, prípadne s kombinovanými druhmi podláh.

Priaznivci strapcov pritom tvrdia, že zatiaľ čo do strapcového mopu možno oprieť celé telo a lepšie drhnúť, plochý mop tento efekt nemá. Odborník upozorňuje, že to nemusí byť pravda. „Na trhu sú bežne dostupné ploché mopy s takzvanou power zónou, ktorá je koncentrovaná pod tyčou, v strede umývacej hlavice. Keď na mop zatlačíte, sila, ktorú vyviniete, pomôže znásobiť tlak na podlahu, a tak odstráni aj tie najodolnejšie nečistoty,“ hovorí Jiří Krechler, odborník na čistiace prostriedky značky Vileda.


Parný mop dezinfikuje povrchy aj bez chemických prostriedkov

Menej známe sú tzv. sprejové mopy. Ako naznačuje samotný názov, disponujú rozprašovačom, ktorý býva umiestnený na tele mopu a u lepších modelov sa dá ovládať priamo na rukoväti. Ide i zaujímavé a hygienické riešenie. Oceníte ho predovšetkým u podláh citlivých na vlhkosť. Inou pozoruhodnou kategóriou sú parné mopy, ktoré majú celý rad výhod. „Ich najväčšou výhodou je, že vás horúca para zbaví až 99,9 % baktérií, ktoré na rozdiel od mopov z mikrovláken nielen odstráni, ale aj zabije. 

Zvládne to pritom bez akýchkoľvek čistiacich prostriedkov. Stačí naliať čistú vodu, počkať, kým sa zahreje a môžete začať. Parný mop ocenia predovšetkým domácnosti, kde žijú malé deti alebo alergici,“ vysvetľuje odborník. Parný mop je pritom vhodný na všetky tvrdé podlahy a niektoré typy zvládnu vďaka špeciálnemu nadstavcu aj koberce.

 

Klasickú bavlnu vytláča mikrovlákno


Dôležitým faktorom je pritom aj samotný materiál, z ktorého sú strapce či návleky vyrobené. Predovšetkým od samotného materiálu totiž závisia ako absorpčné, tak aj čistiace schopnosti mopu. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s mikrovláknom a bavlnou. Výhodou bavlny je, že zvládne aj agresívnejšie prostriedky s obsahom kyselín alebo zásad. Väčšinu bavlnených nadstavcov či návlekov možno dokonca vyprať v práčke, a to až do 90 °C. Bavlnu však vďaka svojím absorpčným i čistiacim účinkom čoraz viac vytláča mikrovlákno. „Tenké mikrovlákna fyzicky perfektne priľnú k povrchu podlahy, kde zachytia nečistoty a vyše 99 % baktérií, a to aj bez chemických prostriedkov. Ak teda nechcete investovať do parného mopu a zároveň by ste sa radi vyhli chémii, riešením môže byť strapcový alebo plochý mop s mikrovláknom,“ radí Krechler z Viledy. Aj nadstavce či návleky z mikrovlákna pritom možno obyčajne vyprať v práčke a opakovane použiť.

Nechajte vedro vyžmýkať mop za vás

Okrem spomenutého dnes mopy disponujú radom zaujímavých technických riešení, ktoré vám môžu vytieranie výrazne spríjemniť. Zabudnite na zohýbanie a bolesti chrbta či vyčerpávajúce žmýkanie. Stačí, keď sa pri výbere mopu zameriate na dve veci – teleskopickú tyč a systém žmýkania. Teleskopická tyč je absolútna nevyhnutnosť, aby ste si mop mohli prispôsobiť vlastnej výške. „Čo sa týka žmýkania, na trhu sú bežne dostupné sety, ktoré majú vedrá vybavené žmýkacími košmi. Dnes to už pritom dávno nie je iba o mechanickom žmýkaní tlakom do koša. Siahnite napríklad po samožmýkacích vedrách, ktoré mop vyžmýkajú jednoduchým zošliapnutím pedála na boku nádoby, prípadne zatlačením mopu do žmýkacieho koša. Tým sa žmýkací kôš roztočí a mop do poslednej nitky vyžmýka. Je to ideálna funkcia pre každého, kto chce zmývať podlahy bez námahy, najviac však pre starších ľudí alebo pre osoby s nižšou fyzickou silou,“ uzatvára odborník.

 

Veríme, že teraz sa už v ponuke mopov orientujete a jarné vytieranie podláh hravo zvládnete.