Sklenená izba

09.03.2019 18:31

Román Simona Mawera Sklenená izba sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do desiatok jazykov a bol nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize. Realizácia rozsiahleho filmového projektu trvala od prvotného nápadu takmer desať rokov.

 

Scenár Andrew Shaw - podľa románu Simona Mawera

Réžia Julius Ševčík

Producent Rudolf Biermann

Koproducenti Igor Rattaj, Česká televize, Televízia JOJ

Kamera Martin Štrba

Hudba Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert Vokmann

Strih Jaroslaw Kaminski

Kostýmový výtvarník Katarína Štrbová Bieliková

Architekt Milan Býček

Zvuk Viktor Ekrt, Pavel Rejholec

Distribútor Garfield Film

 

 

 

V HLAVNÝCH ÚLOHÁCH

Hana – Carice van Houten

Liesel – Hanna Alström

von Abt – Karel Roden

Viktor – Claes Bang

Stahl – Roland Møller

Oskar – Martin Hofmann

Kata – Alexandra Borbély

Laník – Karel Dobrý

Laníková – Zuzana Fialová

Syn Hany – Cyril Dobrý

Syn Liesel – Vladimír Polívka

Vyšetrovateľka – Jana Plodková

Veselý – Vladimír Javorský

 

V českom znení

Hana – Kateřina Winterová

Liesel – Aňa Geislerová

Viktor – Martin Stránský

Stahl – David Matásek

 

SYNOPSA

Na kopci nad Brnom vyrástol na začiatku tridsiatych rokov dvadsiateho storočia mimoriadny dom - majstrovské dielo modernistickej architektúry z betónu a ocele z dielne slávneho architekta von Abta. Stredobodom domu je Sklenená izba, nad ktorou sa tají dych. Von Abt túto jedinečnú stavbu navrhol pre bohatého podnikateľa Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a ich rodinu. Sklenená izba sa stáva nielen architektonickým skvostom, ale aj synonymom krásy, modernosti, otvorenosti, rovnako ako symbolom nádeje mladého československého národa, symbolom budúcnosti.

Rodinný život, aký si Liesel vysnívala, prestúpený svetlom a pokojom priezračného priestoru, naplnený láskou a umocnený vzťahom s nerozlučnou priateľkou Hanou, však nemá dlhé trvanie. Viktor je Žid a Európu čím ďalej tým viac zahaľuje tieň nacizmu. Rodina sa pripravuje na odchod do exilu. Ďalšou ranou je pre Liesel bolestné zistenie, že Viktor má pomer s mladou ženou Katou, ktorej ako vojnovej utečenkyni poskytli vo svojom dome azyl. Liesel sa čoraz silnejšie upína k Hane. Kým ona je však vo svojich citoch rezervovaná, Hana je voľnomyšlienkárka, ktorá si rada užíva všetko šťavnaté, čo život prináša. A hoci Liesel cíti, že za ich priateľstvom klíči niečo viac, bráni sa tomu dať priechod. V panike a zmätku, ktoré sprevádzajú nemeckú inváziu, Landauerovci za dramatických okolností utekajú z Československa. Vila však zostáva a jej príbeh pokračuje.

Hana a jej manžel Oskar, právnik Landauerových, sa rozhodli v Brne zostať. Vďaka pomeru s nemeckým leteckým konštruktérom Stahlom sa pred Hanou otvorí možnosť návratu do magickej Sklenenej izby a ona oživuje spomienky na Liesel a predvojnovú dobu plnú nádeje. Nútené odlúčenie akoby posilňovalo ich vzájomné city. Obe ženy si píšu bez toho, aby sa dočkali odpovedí a dozvedeli sa, aký je osud tej druhej.

Po vojne je vila zničená, okná rozmetala bomba. Nádej, ktorú Sklenená izba symbolizuje, však zostáva.

Fotogaléria: Sklenená izba

Záznamy: 1 - 4 zo 7
1 | 2 >>