7 dôvodov, prečo jesť rebarboru po celý rok

21.03.2015 17:05
Rebarbora patrí medzi prvé jarné plodiny. Jej stonky obsahujú viac ako 90 percent vody, z minerálnych látok najmä draslík, vápnik a železo. Prednosťou tejto zabudnutej plodiny našich záhrad je, že na jar veľmi skoro vytvára listové stopky, takže patrí medzi prvé plodiny, ktoré sú v tomto ročnom období k dispozícii.
Stopky rebarbory sú vhodné na kuchynské spracovanie ako plnka do pečiva, ale aj na konzervárenské spracovanie ako džem, marmeláda, kompót, víno, šťavy a podobne.
Rebarbora sa v poslednom období radí medzi tzv. superpotraviny. Je to nutričná ​​bomba, ktorá poskytuje veľké množstvo fantastických zdravotných výhod.  Rebarboru sa zvyčajne používa  na koláče, smoothies, pečivo, šaláty a polievky. Môže sa konzumovať aj surová, ale kvôli vysokému obsahu kyseliny šťaveľovej by sa jej mali vyhnúť, alebo konzumovať len striedmo a v malých množstvách ľudia, ktorí majú problémy s obličkami či žlčníkom. Pre zdravých ľudí je však veľmi odporúčaná, pretože je nesmierne zdravá a pre telo dôležitá aj pri tvorbe ochranných látok pre ľudský organizmus.
 
Rebarbora tiež obsahuje silné antioxidanty, ako je anthocyanin a lykopén, ktoré sú dobré pre vaše celkové zdravie. Ako bonus, rebarbora má nízky obsah tuku a kalórií, pomáha urýchliť metabolizmus, takže je prospešná aj pre ľudí, ktorí sa snažia zhodiť pár kíl. 
 
Pozrite sa na ďalšie dôvody, prečo jesť rebarboru po celý rok.
 

1. Dobrá pre vaše kosti a zuby

Vzhľadom k vysokému obsahu vápnika, rebarbora pomáha udržať vaše kosti a zuby silné a zdravé po celý rok. 

2. Dobrá pre vaše oči

Rebarbora je vynikajúcim zdrojom vitamínu A, ktorý má zásadný význam pre zdravé oči.Obsahuje beta-karotén, luteí

n a Zea-xantín, ktoré pomáhajú, aby sa vaše videnie ostré a znižuje riziko vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Odporúčame piť rebarborový koktail zakaždým, keď trávite veľa času pri počítači. Skvelou voľbou je pridanie stonky rebarobory do akéhokoľvek smoothie.

3. Podpora zdravého imunitného systému

Rebarbora je jedným z najlepších zdrojov vitamínu C, ktorý pomáha k posilneniu imunitného systému.Počas jarnej sezóny má imunitný systém  tendenciu byť oslabený, takže potraviny s výsokým obsahom vitamínu C sú každodennou nutnosťou. Okrem toho, vitamín C je kľúčovým aj pri produkcii kolagénu. To znamená, že konzumáciou rebarbory predchádzate predčasnému starnutiu a  budete vyzerať a cítiť sa mladšie.

4. Dobrá pre vaše srdce

Rebarbora má veľmi nízky obsah kalórií a tuku - šálka nakrájanej rebarbora obsahuje asi 26 kalórií a menej ako gram tuku. Plus, rebarbora obsahuje silné antioxidanty, ako je anthocyanin a lykopén, ktoré pomáhajú znížiť riziko srdcových ochorení. 

5. Znižuje krvný tlak

Draslík  v rebarbore ​​pomáha znižovať krvný tlak. Samozrejme nemôžete očakávať, že zjete pár stoniek rebarbory a okamžite bduete mať ukážkový tlak. Ale pravidelnou konzumáciou (pridávajte ju do šalátov, koláčov, koktailov), pocítite jej pozitívne účinky na vaše zdravie.

6. Pomáha pri zápche

Vďaka svojim  laxatívnym účinkom, vám rebarbora  môže pomôcť predchádzať a vyrovnať sa so zápchou. 

Zlepšuje chuť do jedla, pomáha udržiavať váš tráviaci systém zdravý a uľavuje od bolesti žalúdka. Konzumácia rebarboru v moderovanie vám tiež môže pomôcť liečiť črevné parazity. Avšak, ak trpíte pravidelne zápchou, mali by ste navštíviť svojho lekára, tak rýchlo, ako je to možné.

7. Je všestranná

Jeden z najlepších dôvodov, prečo jesť rebarboru po celý rok, je, pretože je to lacná a univerzálna. 

Môžete ju použiť na koláče, pečivo, sušienky, muffiny, pizzu, omáčky, ryžové pokrmy, smoothies, šaláty, ako neobvyklý rebarborový džem. 

Kto sa bojí jej trpkejšej chute, môže ju kombinovať s jahodamy, hroznom, alebo iným bobuľovým ovocím.

 

Rebarborový smoothie

Potrebujeme:

1 šálku čerstvej (príp.mrazenej) rebarbory
1 menší banán
1 šálku brusnicového džúsu
½ šálky vanilkového jogurtu

Postup: 
Rozmixujte všetky suroviny ponorným mixérom alebo v blenderi. Podávajte chladené.