Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr

16.03.2019 07:47

Štvornohí miláčikovia sú pre mnohých z nás nenahraditeľnými spoločníkmi, priateľmi, členmi rodiny. Viaceré štatistiky poukazujú na to, že psov a mačiek v domácnostiach je čoraz viac nielen v rámci Slovenska, ale i v celej EÚ. U mladých párov dokonca dochádza k novému fenoménu – neraz dajú prednosť „nemej tvári“ pred splodením potomka! Častým dôvodením je práve jednoduchšia starostlivosť a výchova. Avšak pozor, nie je to celkom tak. Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Inak ich môžu potrápiť rovnaké zdravotné problémy ako ľudí. 

Kĺby a šľachy – citlivá partia aj u psíkov a mačiek

Hovorí sa, že jeden rok ich života predstavuje 7 až 8 ľudských rokov. V skutočnosti je táto „matematika“ trochu zložitejšia. Ak by sme sa chceli dopátrať k veku domáceho miláčika v našom ponímaní, treba zohľadniť viacero faktorov; napríklad plemeno či veľkosť. Dôležitým poznatkom tiež je, že najmä psy v priebehu prvých dvoch rokov starnú rýchlejšie, následne sa tento proces akoby spomalí. Ochorenia kĺbov a pohybového aparátu sa však môžu u psíka či mačky vyskytnúť už v dospelosti, ešte pred „seniorským“ vekom. Odborníci preto odporúčajú myslieť najmä na prevenciu v podobe prijímania dostatku výživových látok a vitamínov. Kým bežná strava na to stačiť nemusí, oplatí sa siahnuť po vhodných výživových doplnkov určených pre našich štvornohých miláčikov. Tu však nastáva otázka, kedy je ten správny čas? Aj v tomto prípade platí, že treba zohľadniť veľkosť a plemeno. Obzvlášť obozretní a dôslední by mali byť majitelia psov, ktorých aktivity (napr. canicross, coursing a pod.) si vyžadujú náročnejšiu fyzickú prípravu zvieraťa a dobrý zdravotný stav.

„Škoda, že nevieš rozprávať!“

Túto vetu vyslovil vari každý, kto má doma mačku či psa. Naši nemí spoločníci nám tak svoje „želania“ či „sťažnosti“ musia dať najavo iným spôsobom. Pri ochoreniach kĺbov a pohybového aparátu si však príznaky bolesti všimnúť nemusíme. Aspoň nie v začiatkoch. Malé zmeny totiž prichádzajú pozvoľna a tak ich je ľahké prehliadnuť. S postupom ochorenia je badateľná najmä znížená aktivita, či radosť zvieratka z činností, ktoré pred tým bez problémov vykonávalo. Napríklad pes sa menej dožaduje prechádzok, má pomalšie tempo chôdze a viditeľne rýchlejšie sa unaví. Mačka začne vyhľadávať ľahšie dostupné miesta, na ktoré nemusí vyskakovať. Viacerí majitelia však zvyknú pripisovať podobné správanie lenivosti či únave zvieraťa. Neraz spozornejú až vtedy, keď začne krívať, tráviť čoraz viacej času spánkom, dokonca menej žrať.

Analgetiká alebo veterinár?

Zvoliť prvú možnosť a zvieratku „od oka“ naordinovať analgetiká, je pravdepodobne najhorším možným riešením. Dávka paracetamolu nachádzajúca sa v jednej tabletke môže napríklad mačke spôsobiť zlyhanie pečene, až smrť. Preto sa pri podobných problémoch určite poraďte s veterinárom, ktorý presne určí diagnózu a rozsah poškodenia kĺbov. Rovnako ako ľudia, aj psy a mačky tak môžu trpieť artrózou, artritídou či dyspláziou bedrových kĺbov. A podobne môže tiež skončiť operáciou, preto sa určite oplatí myslieť na prevenciu a prípadne dodržiavať rady veterinára.

Sirup Artivit na prevenciu i liečbu

Podobne ako u človeka, aj u štvornohých miláčikov sa pohybový aparát postupne opotrebúva. Vhodným riešením je preto preventívne podávať výživové doplnky, ktoré sa o zdravie jeho kĺbov postarajú. Väčšina sa nachádza vo forme tabliet; ich užívanie psíkom neraz robí problémy a odmietajú ich. Skúste preto atraktívnejšiu formu- sirup Artivit! Obsahuje kolagén, ktorý psíkovi automaticky pripomenie vôňu obľúbenej maškrty. Stačí ho pridať do jedla, napríklad granúl či iného pokrmu. Artivit sirup vyživuje kĺby a kĺbové puzdro, pôsobí protizápalovo a lubrikačne; dokonca obnovuje poškodenú chrupavku a tlmí bolesť. Vďaka tomu je nielen skvelou prevenciou pred ťažkosťami, ale aj vhodným doplnkom pri liečbe ochorení kĺbov ako artritída, artróza, dysplazia a pod. Výborne doplní aj rekonvalescenciu psíka po operácií kĺbov či úraze. Artivit sirup psíkovi podávajte podľa návodu na obale, 3 mesiace s jednomesačnými prestávkami. Viac info na www.nasevitaminy.sk