Prikrmovanie dieťatka krok po kroku

26.09.2017 15:03

Príchod nového člena si vyžaduje v živote každej rodiny  mnoho zmien. Bábätko však rýchlo rastie a rovnako sa menia i jeho potreby. Pre jeho správny vývoj a rast je dôležitá nielen rodičovská láska, ale najmä kvalitná strava. Najideálnejšie je v prvých mesiacoch materské mlieko. Ak už máte toto obdobie za sebou, môžete začať uvažovať nad prikrmovaním. Ako však nájsť najlepšiu cestu a „ušiť“ svojmu dieťatku nový jedálniček na mieru?

1. krok : Začíname

Zvážte, čo naozaj potrebuje

Od narodenia je pre každé dieťa najideálnejšou a najprirodzenejšou výživou materské mlieko. V prvých týždňoch dodáva jeho telu všetky potrebné živiny, obranné látky a vitamíny. Dojčenie navyše pomáha vzájomne budovať a upevňovať vzťah s matkou. Prípady, kedy z mnohých príčin nie je možné, sú dnes bežným javom. Mamička tak musí siahnuť po náhrade materského mlieka. Aj vtedy však platí, že by sa mala poradiť s lekárom a nájsť ten najvhodnejší variant z ponuky na trhu.

Práve to, či je dieťa kŕmené materským mliekom, alebo jeho náhradou, určuje vhodný čas, kedy môžete s prikrmovaním začať. U detí z druhej kategórie neuškodí pridávať nemliečne zložky už po ukončení 4.mesiaca. Neznamená to, že ostatné by mali byť o objavovanie nových chutí ukrátené. Materské mlieko však dokonale pokrýva denné nároky ich tela, takže môžu pokojne začať až po 6.mesiaci veku.

Tráviaci systém už dokáže veľmi dobre stráviť nemliečnu stravu a dieťa môže začať skúšať nové pokrmy. Napriek tomu je organizmus stále veľmi krehký, preto je dôležité postupovať opatrne. Ak sa prikrmovanie unáhli, môže zbytočne zaťažovať tráviaci systém a obličky, ktoré nie sú ešte správne vyvinuté. V niektorých prípadoch dokonca môže vyvolať alergie.

Pravidlo jednej

Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.

V prvom rade je dôležité zloženie a konzistencia prvého nemliečneho jedla. Malo by obsahovať výlučne jednu surovinu – prepasírované ovocie či zeleninu. Keďže si dieťa musí zvyknúť na prirodzené, no zároveň úplne nové chute, pokrm neslaďte ani nijak nedochucujte. Z týchto dôvodov sa tiež odporúča, aby ste najskôr uprednostnili zeleninu. Vďaka výraznejšej sladkosti ovocia si môže dieťa zvyknúť a neskôr iné chute odmietať. Uprednostnite radšej brokolicu, zemiak, cuketu. Ako na to? Surovinu uparte alebo uvarte, popučte a zmiešajte s trochou vody na hladkú kašu. Nezabúdajte, že v tomto období ešte nemá dieťa vyvinutú jemnú motoriku. Pri kŕmení môže prisilno zahryznúť do kovovej lyžice a spôsobiť si bolestivé zranenie. Preto nič neriskujte a zadovážte si platovú lyžičku s bezpečne zaoblenými okrajmi. Zvyčajne majú veľkosť a tvar prispôsobenú veku dieťaťa, čo vám prvé pokusy kŕmenia uľahčí.

Na prvýkrát nie sú vhodné ani veľké dávky pokrmu. Postačí jedna malá lyžička, ktorú dieťatku dáte raz denne pred kŕmením mliekom. Po 3-4 dňoch môžete vyskúšať nový druh zeleniny, prípadne zvoliť menej sladké ovocie.

2.krok : Ako pokračovať

Postupne pridávajte

Aj keď je očividné, že dieťatku pokrm chutí, dávky zvyšujte postupne. Približne až po dvoch týždňoch sa z príkrmu môže stať samostatný chod. Zachovať postupnosť sa oplatí aj v budúcnosti. Vďaka tomu môžete odhaliť neznášanlivosť a alergické reakcie detského organizmu na nejaké potraviny.

Ak je dieťa pripravené nahradiť pokrmom jeden chod mlieka, môžete začať suroviny kombinovať. Pokojne skúste mäso so zeleninou. Stále však platí, že konzistencia musí byť kašovitá a pokrm nijako nedochutený. Ako na to? Podobne ako na vývar. V neosolenej vode uvarte kuracie mäso, môžete pridať i zeleninu. Keď je všetko dostatočne mäkké, popučte zeleninu na kašu a mäso najemno zomeľte. Na zvláčnenie pridajte i zopár lyžíc vody, v ktorej ste varili. Ak sa vám zdá príprava zdĺhavá, pokojne si zvyšok mäsovej zmesi odložte do mrazničky. V prípade potreby len pridajte čerstvo uvarenú zeleninu, napríklad zemiak.

Po 2-3 týždňoch môžete dieťaťu začať v priebehu dopoludnia podávať ovocné príkrmy. Riziko, že pre sladšiu chuť začne odmietať ostatné, je oveľa menšie. Zamerajte sa na druhy, ktoré sú v našej krajine bežne pestované a nájdete ich vo väčšine slovenských záhrad. Bobuľové ovocie však môže svojou kyslosťou spôsobiť nepríjemné reakcie na koži - od svrbenia až po nepríjemné začervenanie a vyrážky, preto skúste tradičnejšie druhy. Veľmi obľúbené je jablko, hruška, broskyňa, marhuľa alebo slivka. Aj tu však hrozí pre dieťa riziko, ak sa rozhodnete nakúpiť ich z neoverených zdrojov. Všetky produkty, ktorých spotrebiteľom je dieťa, musia byť prísne kontrolované a spĺňať rôzne normy a nariadenia. Ovocie či zeleninu, určenú na prípravu dojčenských pokrmov kupujte len z overených zdrojov. Množstvo obsiahnutých pesticídov totiž môže byť pre dospelého človeka v poriadku, nie však pre malé dieťa. Stavte na kvalitu, bezpečnosť a tradíciu, ktorú ponúka značka OVKO. Dojčenská výživa OVKO sa vyrába zo surovín, ktoré boli na obsah pesticídov vyšetrené v akreditovaných európskych laboratóriách. Samozrejmosťou je, že sa do výroby dostanú len tie, ktoré vyhovejú všetkým prísnym normám. OVKO neobsahuje konzervačné a aromatické látky ani glutén. Vďaka tomu možno efektívne predchádzať celiakii nielen v dojčenskom veku dieťaťa. Ponuka je viac než pestrá a ľahko ju prispôsobíte potrebám vášho dieťatka. Vyberať môžete z jednozložkových výživ, ale tiež z hotových jedál.

3. krok : Prechodné obdobie

Podporujte žuvanie

V období medzi 7.-10. mesiacom dieťaťu rastú prvé zúbky. Je dobré, ak tomu prispôsobíte i jeho stravu, ktorá podporí a rozvinie jeho žuvaciu schopnosť. Kaše, pyré a jogurty postupne obohaťte aj o zložky, s ktorými si budú musieť poradiť nové zúbky. Ako na to? Ovocie a zeleninu už nepučte, mäso nemeľte, ale pokrájajte na menšie kúsky. Niektoré druhy zeleniny sú v surovom stave tvrdé, takže si stále vyžadujú aspoň čiastočnú tepelnú úpravu. Postupne môžete pridávať aj rôzne obilniny – jačmenné krúpy, ovsené vločky, dokonca cestoviny a pečivo.

Dohliadajte na správne stolovanie

V 9. mesiaci veku už rozdeľte detský jedálny lístok na tri chody. Okrem klasických raňajok, obeda a večere ho môžete doplniť o dva ďalšie chody medzi hlavnými jedlami. K povoleným surovinám pridajte strukoviny.

Ďalšie mesiace života dieťaťa formujú viac jeho stravovacie návyky a spôsob správania sa pri jedle. Pomaly sa z neho stáva plnohodnotný člen jedálenského stola rodiny. Rodičia by mali zbystriť pozornosť nielen pri výbere pokrmov, ale tiež postupne učiť dieťa používať príbor a pravidelným stravovacím návykom.

Prechod z výlučne mliečnej stravy je dôležitým míľnikom vo vývoji každého dieťatka. Preto si dajte záležať na tom, aby dostalo vždy kvalitné pokrmy vyrobené z výživovo hodnotných surovín. V obchodoch nájdete veľké množstvo druhov a značiek. Detské výživy OVKO spĺňajú prísne hygienické normy a na vývoji ich receptúr sa podieľali pediatri a odborníci na výživu. Nepridávajú sa do nich soli, arómy, koreniny, farbivá ani konzervačné látky. Vďaka svojmu zloženiu pomáhajú v detskom veku predchádzať vzniku civilizačných chorôb v dospelosti. Navyše, suroviny sú dopestované na Slovensku, sú BIO a výrobky Zo širokého sortimentu vyberiete to pravé, pre vášho drobca. S produktmi značky OVKO budete mať istotu, že svojmu dieťatku dávate zdravý, výživný a chutný pokrm, ktorý spĺňa najprísnejšie normy.