Prievan v šatníku

01.05.2020 10:51

...aj rozlúčka s lapačmi prachu: známe influencerky radia, ako na jarné upratovanie

S vydaním knihy „Kúzelné upratovanie“ od Marie Kondo nastala menšia revolúcia a upratovanie bolo, nadnesene povedané, povýšené priam na samostatnú umeleckú disciplínu. Každá pani domácnosti má svoj štýl, no je dobré šperkovať ho a navzájom sa inšpirovať. Najmä teraz, keď sme doma viac, ako kedykoľvek predtým. Využime svoj čas na to, aby vaša domácnosť získala viac miesta, mohla sa nadýchnuť a voňala čistotou. 

Nechajte si spolu s nami poradiť v spoločnosti Jany Tomas a Adriany Polákovej.

Upratovanie je naozaj umenie, s prestávkami aj týždňový proces. Preto sa pred jeho samotným začiatkom správne nalaďte. „Pustite si svoj obľúbený playlist, rádio, hudobný TV kanál. Odviažte sa a pokojne si aj zaspievajte!“, radí influencerka Jana Tomas známa pod menom Janatini. Ak ostatní členovia domácnosti nezdieľajú váš hudobný vkus, určite využijete bezdrôtové slúchadlá. Výrobcovia ponúkajú buď klasické náhlavné alebo tzv. štuple do uší (ako napríklad Samsung a jeho Galaxy Buds+). Pri výbere slúchadiel sa rovnako tak nezabudnite pozrieť na ich výdrž.

Začnite šatníkom

 

Je známe, že keď stojíme pred naším šatníkom, nastáva priam vedecký úkaz a my stojíme pred dilemou. Buď si nevieme vybrať zo širokej ponuky našej skrine, alebo si jednoducho nemáme čo na seba. Je to nemiznúca záhada, no aktuálne by bolo fajn prikloniť sa k alternatíve vytriedenia šatníka a zbaviť sa toho, čo jednoducho už nebudeme nosiť. Nemá cenu vyčítať si, prečo to v tej skrini vôbec je. Každá z nás máme v šatníku kúsky, pri ktorých pohľade na ne nechápeme nad čím sme vtedy v skúšobnej kabínke premýšľali. No, nastal čas zbaviť sa ich.

Skúste si vytriediť šatník napríklad ako to robí  Janatini:

  • všetko svoje oblečenie hoďte na jednu veľkú kopu, zimné, prechodné aj letné
  • následne ho vytrieďte do kategórií - nohavice, blúzky, tielka pod. Dôvodom je práve to, aby ste mali všetko na očiach a dokázali intuitívne spoznať, čo v nadchádzajúcej sezóne využijete a čo už nie
  • veci poriadne prezrite, či na nich nie sú fľaky alebo stopy make-upu. Ak ich totiž neodstránite hneď, po lete už nebudú vyprateľné

Oblečenie, ktoré je vám už malé alebo „okukané“ zbaľte a posuňte ho ďalej. A ešte naša malá rada. Nechajte si v skrini aj „kúsok motivácie“. Ako povedala už dávno Miranda z kultového seriálu „Sex v meste“, každá máme v skrini tie povestné tesné džínsy. Také, ktoré veríme, že jedného dňa opäť navlečieme na seba. Veriť treba a fandiť si tiež, preto, nechajte si ich. Ale len jedny.

Na scénu nastupuje práčka

Pretriedené oblečenie, ako aj posteľná bielizeň, záclony či obrusy, by mali, pred odložením do skrine, putovať do práčky. Našťastie, doby ručného prania či práčok bez žmýkania sú dávno preč. Nechajte si poradiť od Adriany Polákovej, ako sa s návalovým praním popasovať s ľahkosťou. Vyperte všetko rýchlo a hlavne za úplného ticha. Skúste sa pozrieť na QuickDrive od Samsungu. „Potrpím si vo svojej domácnosti na kvalitu, takže som bola zvedavá na to, čo polovičný čas prania s oblečením urobí. Bielizeň bola svieža, čistá a vypratá rovnako ako predtým,“ hovorí Adriana a s úsmevom dopĺňa: „Teraz už navyše môžem pokojne pridať do prania zabudnutú ponožku aj po spustení programu, čo využívam pomerne často.“

A už keď budete prať posteľnú bielizeň, nezabudnite vyvetrať i periny a vankúše. Iba tak docielite, že vaša spálňa bude voňať jarnou sviežosťou a čistotou. Predsa len, spávame s nimi celý rok, zaslúžia si čerstvý vzduch. Dôkladne ich vyklepte a nechajte chvíľu vyvetrať.

Od vrchu nadol, od spálne do kúpeľne

Pri veľkom jarnom upratovaní, je dôležitá nielen precíznosť ale aj systém. Adriana radí, ako postupovať: „Začať by ste mali spálňou, pokračovať obývacou izbou, kuchyňou a turné zakončiť v kúpeľni. Je hlúposť upratať ako prvú toaletu a potom do nej vylievať špinavú vodu z umytých izieb.“. Smer upratovania by mal byť horizontálny. Nezačínajte od nižšie položených vecí, tie sa vám pri pohybe nahor môžu znovu zašpiniť. Podobne k upratovaniu pristupuje napríklad aj učenie feng šuej, ktoré berie do úvahy funkciu gravitácie. Pri upratovaní sa tak odporúča začať s povrchom skríň, pokračovať cez stôl a ďalší nábytok až k zemi. Čiže opäť, zhora nadol.

„Bye bye“ lapače prachu

Pomedzi toto kaskádovité upratovanie a triedenie  sa určite nebojte vyhadzovať. Zabudnite na staré-známe „veď raz sa to možno zíde“. Lapače prachu nesvedčia celkovému dizajnu interiéru a zbytočne okupujú i priehradky v skrini. Zbierate si napríklad všetky narodeninové želania za posledných 20 rokov? Bude sa vám hodiť ďalšia Adrianina rada: „Tieto veci splnili účel v okamihu odovzdania a teraz je ich význam už nulový. Nechajte si len to, na čom vám naozaj záleží.“

V tom ako postupovať  pri triedení môže pomôcť napríklad metóda troch škatúľ podľa feng šuej. Do prvej vkladajte veci, ktoré sú zničené alebo ich oprava by bola nemožná, či príliš nákladná. A tú potom vyhoďte. Do druhej vkladajte veci, ktoré síce vy nepoužívate, no iným by ešte mohli poslúžiť. Tú potom posuňte ďalej, spravte dobrý skutok.  No a do tretej škatule dajte všetko, čo ste „objavili“ pri aktuálnom upratovaní. Novoobjavené veci začleňte opäť do bežného života vašej domácnosti. Ak to s nimi nepôjde, čaká ich rovnaký osud ako tie v prvej krabici.

Podlahy ako čerešnička nakoniec

Poslednou fázou upratovania by mali byť podlahy. Aby  popadaný prach z utierania poličiek a nábytku neskončil na našich ponožkách. Dnes už všetko za vás ale zvládne urobiť príslušný robot. Máte strach, že robotické vysávače sú síce fajn, ale na poriadne veľké upratovanie nestačia? Na trhu existujú aj také, ktoré majú sací výkon porovnateľný s tyčovým vysávačom (napríklad POWERbot 2v1 od Samsungu). „Sama som si vybrala typ vysávača, ktorý podlahu zároveň aj umyje. Potom mi prakticky upratovanie podlahy odpadá,“ radí Adriana.