Prevencia je dôležitá v každom veku

10.04.2019 18:46

Pravidelná návšteva u gynekológa a samovyšetrenie prsníkov by malo byť nevyhnutnou záležitosťou každej ženy.

Rakovina prsníka je závažným celospoločenským, epidemiologickým a sociálnym problémom u žien v každej vekovej kategórii. Najúčinnejšou cestou k včasnému odhaleniu nebezpečenstva rakoviny je preto prevencia. Čím skôr sa rakovina prsníka odhalí, tým optimistickejšie sú vyhliadky na jej vyliečenie.


Karcinóm prsníka je najčastejším onkologickým ochorením žien a predstavuje 20 - 25 % podiel na novozistených onkologických ochoreniach žien. Na Slovensku asi každá dvadsiata žena, ktorá sa dožije 80 rokov, má predpoklad, že bude mať rakovinu prsníka. Príčiny vzniku tohto ochorenia žiaľ nie sú dodnes známe. Najúčinnejšou cestou na zistenie rakoviny prsníka je preventívna prehliadka, okrem tej je dôležité, aby si ženy aj samé vyšetrovali prsníky.

Primár Prsníkového oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. už niekoľko rokov spolupracuje so spoločnosťou AVON na projektoch zameraných práve na boj za zdravé prsia. Túto osvetu šíri aj prostredníctvom vzdelávacích workshopov a seminárov zameraných na zvýšenie povedomia o tomto ochorení 

a dôležitosti prevencie. Mnohé ženy si po skončení realizovaných podujatí prehodnotili svoj prístup a rozhodli sa, že budú chodiť na preventívne prehliadky a v prípade rizikových príznakov pôjdu na lekárske vyšetrenia.

Karcinóm prsníka je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtia žien na zhubné nádory. „Každým rokom stúpa počet karcinómov prsníka  aj u mladých žien vo svete ako aj na Slovensku. U nás je to približne každá 12. žena, spolu teda do 3 500 novo-diagnostikovaných žien s rakovinou prsníka ročne“, uviedol MUDr. Vladimír Bella. Dôležitá je preto v tomto smere už spomínaná zdravotná výchova, ktorá spočíva v edukácii o základných informáciách ohľadom ochorení prsníkov, rizikových faktoroch, o možných rizikových príznakoch, diagnostike, liečbe, o následnej starostlivosti, ale hlavne o možnostiach v prevencii zhubného ochorenia prsníkov. Je však nevyhnutnosťou vzdelávať ženy o dôležitosti sekundárnej  prevencie, ktorá je podstatná v každej vekovej kategórii. Podľa štatistických zistení chodí na preventívne gynekologické prehliadky niečo nad 30 % žien a vyšetrenie prsníka – mamografiu absolvuje len 25% v rámci  preventívnej prehliadky. 

Pre včasné odhalenie onkologického ochorenia prsníkovej žľazy je nevyhnutné, aby si ženy pravidelne vykonávali samovyšetrenie prsníkov, chodili pravidelne na vyšetrenie prsníkov ku gynekológom a mali ultrazvukové alebo mamografické vyšetrenie závislé na veku ženy. Podľa dotazníkov z našich prednášok uskutočňuje samovyšetrenie 61 % žien a mali by ho vykonávať všetky ženy od 18 rokov každý tretí mesiac, ženy nad 30 rokov každý mesiac. Žiaľ pri prezentácii správne samovyšetrenie žien vykonáva len 6% žien“, vyjadril sa k problematike MUDr. Bella.

Po našich prednáškach realizovaných s odstupom 4 až 5 rokov pre obdobný počet žien sa vyšetrenie u gynekológa zvýšilo zo 42 % na 72 %, vyšetrenie prsníkov z 13 % na 54 %,  a vyšetrenie ultrazvukom alebo mamografiou sa zvýšilo z 21 % na 59 %. Záver - Je potrebné zvyšovať zdravotnú uvedomelosť obyvateľstva, dodal MUDr. Bella.

Možná zmena, pri ktorej by mala žena navštíviť gynekológa:

 • asymetria tvaru a veľkosti prsníka ,
 • hrčka v prsníku,
 • kožné zmeny na prsníku (svrbenie, sčervenanie),
 • vťahovanie kože prsníka,
 • výtok z bradavky- hlavne jednostranný a krvavý,
 • opuch,  príznak pomarančovej kôry, zväčšenie, či poklesnutie jedného prsníka
  bolesti prsníka,
 • zmeny bradavky, vťahovanie bradavky,
 • hrčka v podpazuší, nad, alebo pod kľúčnymi kosťami.
 • hrčka v prsníku.

Aj napriek stúpajúcemu výskytu rakoviny prsníka, úmrtnosť žien vďaka včasnej diagnostike a stále účinnejším možnostiam liečby klesá. Pre včasné odhalenie rakoviny prsníka sú pravidelné prehliadky a samovyšetrenie prsníkov kľúčové, preto je potrebné, aby vzdelávanie v danej oblasti pokračovalo aj naďalej prostredníctvom rôznorodých nástrojov. Jednou z foriem šírenia osvety je AVON Pochod proti rakovine prsníka.

 

AVON Pochod za zdravé prsia

V poradí už 11. ročník AVON Pochodu za zdravé prsia sa bude konať 8. júna v Bratislave. Myšlienka sa nesie v duchu – Nie je dôležité, čo máš na hlave, ale čo nosíš v srdci. Prinesie so sebou množstvo dobrej nálady a bohatý celodenný program, ktorý budú môcť stráviť rodiny s deťmi v krásnom prostredí Bratislavského hradu v areáli Východnej terasy. Tešiť sa môžu na Simu Martausovú, Desmod, S Hudbou Vesmírnou, Puding pani Elvisovej, Dana Heribana, CAMPANU BATUCADU - bubnová show či Otta Weitera a ďalších. Priamo na mieste bude k dispozícii aj odborný garant projektu Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD., ktorý sa bude venovať najmä prevencii a vzdelávaniu v  oblasti rakoviny prsníka, názorne vysvetlí a naučí ženy správnemu postupu samovyšetrenia prsníkov.

 

Vstupenkou na podujatie je Tričko 2019, ktoré je v ponuke v dámskom, pánskom aj detskom prevedení. Pri kúpe prvých dvoch je zadarmo praktický batoh: Tričká sú predávané v mene a na účet o.z. Zdravá žena. Zisk z predaja zakúpených tričiek putuje na konto verejnej zbierky „AVON Pochod 2019“, realizovanej občianskym združením Zdravá žena. Zakúpiť sa dajú tričká už teraz prostredníctvom www.avon.sk, www.zdraveprsia.sk alebo u AVON Lady/Gentlemana, prípadne na mieste v deň Pochodu od 10.00 hod. Viac informácií o podujatí nájdete na webovej stránke www.zdraveprsia.sk a na Facebook-ovom profile Avon proti rakovine prsníka.