Prechrumkajte sa zemiakovou históriou

13.12.2015 17:57

Už ste niekedy rozmýšľali nad pôvodom zemiakov a nad tým, ako vznikli chipsy? Zemky, bandurky, krumple, švábky či grule sú ľudové názvy zemiakov. Nech ich už nazvete akokoľvek, dnes sú asi najpopulárnejšie v podobe chutných zemiakových lupienkov – chipsy predsa chrumkal už skoro každý!

Pôvod

Vedeli ste, že zemiaky boli domestikované v horských oblastiach Ánd, približne na území dnešného Peru pred 4 až 5 tisíc rokmi? Inkovia nazývali tieto odolné hľuzy „papa“ a toto pomenovanie zostalo zemiakom v latinskoamerickej španielčine dodnes. Inkovia tiež vyrábali zo zemiakov alkoholický nápoj podobný pivu s názvom „chacha“. Dodnes sú jednou zo základných surovín Peruánskej kuchyne, a nielen tej.

Pestovanie zemiakov na Slovensku

Prvýkrát sa o pestovaní zemiakov na Slovensku zmieňuje až mních Cyprián z Červeného Kláštora – v Pojednaní o poľnohospodárstve na Spiši z roku 1768. Kuriozitou je, že ešte koncom 18.storočia sa zemiaky v Európe používali ako vianočné darčeky (najmä vo forme okrasných rastlín). Mnoho ľudí v tej dobe sa otrávilo, pretože miesto podzemných hľúz jedli nadzemné plody - bobule, ktoré sú pri niektorých odrodách prudko jedovaté.  Skutočný rozmach pestovania zemiakov nastal však až na začiatku 19.storočia v severných oblastiach Slovenska. Pred 1.svetovou vojnou už bolo pestovanie zemiakov rozšírené aj na južnom Slovensku a Záhorí.

Svetoznáme chipsy vznikli náhodou – v Amerike!

Predpokladá sa, že prvé chipsy usmažil americký kuchár indiánskeho pôvodu George Crum pred 162 rokmi, 24.augusta 1853. Crum pracoval v luxusnom hoteli Moon`s Lake House pri meste Saratoga Springs v štáte New York. Za objavom chipsov stál nespokojný zákazník reštaurácie, ktorý Crumovi niekoľkokrát vrátil opečené zemiaky s argumentom, že sú príliš hrubé. Crum mu teda nakrájal zemiaky na tenké plátky, ktoré osmažil na oleji a osolil. K prekvapeniu Cruma z nich bol zákazník nadšený. Reštaurácia následne zaradila „chipsy“ do jedálnička a začali sa označovať ako Saratoga Chips.

Chipsy v dnešnej dobe

Dnes nájdete na trhu obrovský výber príchutí, počnúc klasickými čisto slanými chipsami až po extravagantné príchute. Ak si chcete spolu so svojou polovičkou hriešne zachrumkať, určite vyskúšajte edíciu Maxx od Layʼs, ktorá sa vyznačuje extrémnym druhom vrúbkovania – tzv. vlnkami. Chipsy Lay's Maxx majú vďaka vlnkám väčšiu plochu a tak sa na nich zmestí viac korenia. Môžete vyskúšať príchute ako sú BBQ kuracie krídelka, syrové s cibuľou, paprikové a klasické solené. Ideálny tip na večere strávené pred televíziou, alebo ako pochutina pre vašu návštevu.