Prechladli ste „odspodu“? Stavte na brusnice!

29.04.2016 09:32

Zápal močových ciest patrí medzi najvyskytovanejšie zápalové ochorenie a po respiračných sú na druhej priečke v rebríčku bakteriálnych infekcií. Najčastejšie postihuje ženy. Podľa výskumov až 80% žien prekonalo zápal močových ciest aspoň raz, pätina ním trpí každý rok a 30% zažíva neustále sa opakujúce zápaly močových ciest. Močové cesty sú veľmi ľahko náchylné na prechladnutie a môžu spôsobiť nepríjemné bolesti.

Ochorenie nepodceňujte!

Zápaly močových ciest sú nepríjemným ochorením, ktoré veľmi ľahko dostaneme počas celého roka, ale vedia potrápiť najmä v lete, kedy trávime veľa času pri vode a často práve v mokrých plavkách. Prvé príznaky sa objavia už za niekoľko hodín a ich intenzita závisí od toho, či ide o infekcie dolných alebo horných močových ciest. Antibiotická liečba nekomplikovaných infekcií dolných močových ciest trvá asi 7 dní. Počas liečby sa odporúča zvýšený prísun tekutín - vhodné sú špeciálne čajové zmesi (bývajú označené ako urologické čaje), ale aj voda či ovocné šťavy. Zápaly horných močových ciest sú závažným ochorením, ktoré si v ťažších prípadoch vyžaduje aj hospitalizáciu. Rovnako je nevyhnutná antibiotická liečba, ktorá môže trvať aj 6 týždňov.

Dajte si pozor na kríže a nohy!

Dbajte počas letných dní pri vode na to, aby ste si vlhké plavky z bazéna vždy prezliekli, počas roka najmä na jar, či jeseň nesedeli na chladnej zemi, prípadne nepodcenili chladné počasie, ktoré nás vie neraz pekne prekvapiť. Zabránime tým nielen pôsobeniu chladu, ale aj vytváraniu vhodného prostredia pre rozmnožovanie baktérií. Najdôležitejšie je chrániť si dve oblasti, a to kríže a nohy. Vždy dbajte na vhodný typ oblečenia. 

Nezabúdajte piť!

Jednou zo základných podmienok pre správne fungovanie močového ústrojenstva je práve pitný režim. Častým pitím nútime náš vylučovací systém pracovať. Ak vylučovací systém pracuje dostatočne, zabraňujeme tým rozmnožovaniu baktérií na miestach, kde ich nechceme.

Ako zabojovať s infekciou?
Ak ste podcenili prevenciu a dobehla vás infekcia, je dobré už pri prvých príznakoch nasadiť brusnice, ktoré sú jedným z najväčších prírodných liečiteľov močových ciest. Okrem toho, že sú bohatým zdrojom vitamínu C, ich účinné látky pôsobia antibakteriálne, zabraňujú usádzaniu sa baktérií na slizniciach močových ciest. Ak však problémy neustúpia do troch dní mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám zrejme predpíše antibiotiká.

Stavte na brusnice

V lekárni dnes dostať kúpiť brusnicový extrakt v rôznych formách a silách, iba zopár ich však obsahuje aj ďalšie podporné látky. Vyskúšajte výživový doplnok Urologica probiakut od slovenskej spoločnosti Generica, ktorý obsahuje jedinečnú kombináciu brusnicového extraktu CRANMAX®, vlákninu inulín a  priateľské baktérie. Brusnicový extrakt CRANMAX® je vysoko koncentrovaný extrakt, ktorý sa získava z celých plodov severoamerických brusníc, a tak poskytuje plné spektrum účinných látok z brusníc. Obsiahnuté priateľské baktérie vytvárajú nepriateľské prostredie pre „zlé“ baktérie. Prebiotikum inulín naopak podporuje „rast“ priateľských baktérií. Obsiahnuté látky redukujú výskyt infekcií močových ciest, sú vhodné pri akútnych stavoch aj ako prevencia pri opakovaných infekciách. Obnovujú zdravú mikroflóru a tým obmedzujú rast a množenie patogénov v črevách i urogenitálnom trakte. Prípravok obsahuje len bezpečné prírodné látky a preto je možné ho užívať aj dlhodobo. Urologica probiakut sa môže užívať aj ako podporný prípravok súčasne s antibiotikami. Obsiahnuté priateľské baktérie navyše upravia črevnú mikroflóru narušenú práve užívaním antibiotík. Prípravok je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy a deti od 3 rokov. Klinické štúdie preukázali, že brusnicový extrakt CRANMAX® je účinnejší ako bežný brusnicový extrakt. Viac na www.generica.sk.