Pozor na letné lásky!

31.05.2017 10:36

Horúce dni lákajú na mnohé dobrodružstvá. Ak ste single a dovolenku si chcete užiť vo dvojici, dajte si pozor na letné lásky, ktoré stretnete. Niekto sa vyberie schladiť do hôr a preskúmať turistické chodníčky, iní sa nechajú zlákať piesočnými plážami a pobytom pri mori. Aj na týchto miestach vás môže ohroziť ochorenie v podobe chlamýdiovej infekcie.  Chvíľkové poblúznenie tak môžete oľutovať už o pár týždňov.

Kde sa vzala, tu sa vzala...

Chlamýdie sú v súčasnosti pokladané za jednu z najrozšírenejších pohlavne prenosných ochorení, nazývané aj ako choroba mladých. Už aj v starovekom Egypte poznali umenie lásky, ktoré dokázalo znepríjemniť životy mnohých ľudí. Chlamýdiovou infekciou sa človek môže nakaziť pri pohlavnom styku s nakazenou osobou, pri frekventovanom striedaní partnerov, kedy sa partneri veľakrát ani nepoznajú a nevedia o svojom zdravotnom stave vôbec nič. Do tela sa však môže dostať aj cez bielizeň alebo uterák. Nerušené šírenie ochorenia zabezpečuje pôvodca – baktéria Chlamydia trachomatis, ktorá je známa už od roku 1910, kedy bola diagnostikovaná po prvýkrát. Inkubačná doba je po vniknutí choroboplodných baktérií do organizmu okolo 1 až 3 týždňov. Ochorenie u žien a mužov prebieha rozdielne. Pri niektorých ženách choroba na seba príliš neupozorňuje a prebieha bez väčších symptómov. Na rozdiel u väčšiny mužov sa už na začiatku ochorenia objavujú symptómy. Muži sa po prepuknutí ochorenia vedia potrápiť s pálením pri močení, bolesťou v semenníkoch alebo čírym výtokom z pohlavného údu. U žien sa medzi symptómy sprevádzajúce ochorenia radí abnormálny výtok z pošvy, krvácanie medzi menštruáciami, bolesť alebo tlak v podbrušku, pálenie a svrbenie pri močení, časté nutkanie na močenie, bolesť pri pohlavnom styku a krvácanie po pohlavnom styku. Ak ste zachytili niektorý zo symptómov, nečakajte a nepodceňujte liečbu!

Liečte sa!

Ak ste sa nainfikovali baktériou a diagnóza je jasná, liečte sa! 7-10 dňová kúra musí byť predpísaná nielen vám, ale aj vášmu sexuálnemu partnerovi. Chlamýdiová infekcia sa najčastejšie lieči podávaním antibiotík. Keďže sú chlamýdie ale veľmi úporné, nie vždy hneď prvá liečba antibiotikami zaberie a je potrebné nasadiť nové antibiotiká. Niekedy sa takto musí antibiotická liečba opakovať aj niekoľkokrát za sebou a rovnako nemusí dôjsť k úplnému vyliečeniu pacienta bez následných recidív. Vhodné je podporiť predpísané antibiotiká liečbou s pomocou enzýmového lieku Wobenzym. Enzýmy, ktoré obsahuje, zlepšujú prienik antibiotík do tkanív zasiahnutých infekciou a zvyšujú tak účinok antibiotickej liečby. Navyše tým, že posilňujú imunitu organizmu, obmedzujú riziko opakovaných ochorení. Počas ochorenia je nutná aj úplná sexuálna abstinencia, keďže sa chlamýdie dokážu preniesť aj do iných častí tela a stať sa tak nebezpečnými. Neliečenie alebo chronické opakovanie môže viesť k vážnym prejavom, ktoré napádajú pošvu, a spôsobujú zápal vajíčkovodov a vaječníkov u žien a u mužov zápal močových ciest a prostaty. Chlamýdiová infekcia často vedie aj k neplodnosti oboch pohlaví. Ak je ochorenie diagnostikované tehotnej žene, veľa z tehotenstiev končí spontánnym potratom alebo predčasným pôrodom, kedy sa dieťa nakazí. Baktérie tak dieťaťu spôsobujú zápal spojiviek, nosohltana, priedušiek alebo čriev. Ihneď po narodení je dôležitá liečba. Nehádžte príznaky chlamýdií za hlavu a vyhnite sa tak problémom, ktoré vám môžu priniesť.

Ak chcete prežiť leto v pohode s príjemnou spomienkou, vyhýbajte sa neznámym letným láskam. Ak však máte chuť na dobrodružstvo, myslite na prevenciu skôr ako vás pohltí ochorenie v podobe chlamýdií.