POZOR na horúčavy: Viete ako správne skladovať mlieko a mliečne výrobky?

15.08.2019 11:23

Spracované mlieko a mliečne výrobky sa v mliekarenskom podniku uchovávajú v špeciálne vyčlenených skladových priestoroch, ktoré sú chladené na požadovanú teplotu. No čo s mliečnymi výrobkami, ktoré nakúpime a konzumujeme doma? Máme pre vás zopár tipov.

Priemyselné skladovanie, distribúcia i predaj sa riadi prísnymi pravidlami

Skladovanie čerstvých výrobkov - do tejto skupiny patria všetky výrobky so záručnou dobou do 30 dní. Vyžadujú si skladovanie v chladiacich boxoch, resp. chladiacich vitrínach, a to počas celej doby použiteľnosti pri teplote +2 až +8 °C.

Skladovanie trvanlivých výrobkov - patria sem všetky výrobky, na ktorých je uvedené, že sú trvanlivé. Sú balené v špeciálnom 7-vrstvovom obale, ktorý ich chráni pred účinkami svetla a vlhkosti. Skladujú sa na suchom mieste pri bežnej teplote miestnosti, teda nie viac ako 24 °C.

Distribúcia mlieka a mliečnych výrobkov

Chladiaci reťazec mlieka a mliečnych výrobkov musí byť dodržaný aj pri distribúcii týchto výrobkov do obchodného systému, preto sa tieto výrobky s výnimkou trvanlivých výrobkov rozvážajú do distribučných skladov a odtiaľ do jednotlivých predajní v chladiarenských autách.

Predaj mlieka a mliečnych výrobkov

Predaj mlieka a mliečnych výrobkov je zabezpečený sieťou veľkoobchodných a maloobchodných spoločností a predajní. Obchodné prevádzky tiež musia dodržiavať Správnu hygienickú a výrobnú prax a HACCP, medzi ktoré patrí pravidelná sanitácia, čistenie, meranie teploty, ľahko umývateľné povrchy, napr. pri krájaní, ochranné oblečenie a pod. Spotrebiteľ si môže vybrať zo širokého sortimentu mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré musia byť označené jasne a zrozumiteľne podľa európskej a národnej legislatívy.

Po nákupe sa o mlieko a mliečne výrobky musíme postarať

  1. Počas leta využívajte v aute prenosnú letnú chladničku, prípadne termotašku.
  2. Nenechávajte mlieko a mliečne výrobky v horúcom a rozpálenom aute, na balkóne či kdekoľvek v byte/dome.
  3. Po príchode z obchodu všetky mliečne výrobky odložte do chladničky a vyberte ich až vtedy, keď sa chystáte na ich konzumáciu či na varenie/pečenie.
  4. Ak sa vám počas cesty domov poškodil obal, daný výrobok radšej vyhoďte.
  5. Na etiketách mlieka a mliečnych výrobkov nájdete informácie o tom, ako ich skladovať. Nesprávne skladovanie môže viesť k zhoršeniu ich kvality.
  6. Dodržiavajte tiež informácie o tom, za aký dlhý čas je potrebné tie-ktoré výrobky spotrebovať. Napríklad: „Spotrebujte do 24 hodín“.
  7. Nikdy nenechávajte čerstvé mlieko a mliečne výrobky, ktoré vyžadujú chladenie len tak vo vnútri pri izbovej teplote, a to nielen v lete, ale aj v zime. Vysoká teplota či vlhkosť totiž vytvárajú ideálne podmienky na množenie mikroorganizmov.
  8. Všímajte si dátum spotreby a nekonzumujte mlieko a mliečne výrobky po tomto dátume.

www.slovenskemlieko.sk