Používanie „dennej a nočnej“ zubnej pasty nie je len trend

19.08.2020 19:18

... má svoje opodstatnenie!

Kombinované používanie dvoch zubných pást nie je až tak rozšírenou rutinou, čo vytvára priestor na oboznámenie sa s účinkami, ktoré takáto starostlivosť o ústnu dutinu prináša. Nesúvisí to len s krásnym a žiarivým úsmevom, ale práve aj s naším zdravím.

Výber správnej zubnej pasty by sa mal predovšetkým odvíjať od aktuálnych potrieb našich zubov a ďasien, ktoré súvisia so zdravotným stavom či s rôznymi faktormi vyplývajúcimi zo životného štýlu, a teda pôžitkami a prehreškami, ktoré si jednoducho „nedokážeme“ odoprieť. Možnože vám v hlave preblesla myšlienka na šálku horúcej kávy, rôzne sladené a chladené nápoje či na pohár lahodného vínka, alebo azda na najväčší neduh a nepriateľa zdravej ústnej dutiny – fajčenie.

Častokrát je náročné nájsť jednu zubnú pastu, ktorá nám ponúka všetky účinky, ktoré od pasty očakávame. Radi by sme si kúpili pastu s bieliacim účinkom pre žiarivejší úsmev, ale zároveň trpíme citlivejšími ďasnami, ktoré sa spájajú s paradontózou, alebo zvýšenou citlivosťou zubnej skloviny, či zubným povlakom z rôznych pochutín, ktorý nie a nie zmiznúť.

Práve preto, aby sme mohli riešiť viacero problémov naraz, ako je napríklad znížená imunita ústnej dutiny, ktorá spôsobuje nábeh na rôzne zápaly ďasien, ktoré súvisia s paradontózou, ale tiež problém povlaku či citlivosti zubov, je ideálnym riešením používanie tzv. dennej a nočnej pasty. To, ako si ich rozdelíte, je len na vás, napr. ak trpíte krvácajúcimi ďasnami, ale túžite po  bielom úsmeve, ráno skúste použiť bieliacu zubnú pastu s nízkym RDA ako je Biela perla :intenzívne bielenie, ktorá obsahuje mätu, citrónový olej a klinček pre sviežejší dych. Večer siahnite po paste  Biela Perla :paradontóza s upokojujúcimi a regeneračnými účinkami pre ďasná, aké majú harmanček, šalvia a repík.

Starostlivosť o ústnu dutinu si vyžaduje komplexný prístup či už zo strany zubného lekára, ako aj zo strany pacienta. Vieme, že pri vzniku zubného kazu zohráva veľkú úlohu mikrobiálny povlak a prostredie dutiny ústnej, ktoré sa mení v závislosti od cirkadiánneho rytmu nášho tela. Tieto pasty svojím zložením zabezpečujú komplexnú starostlivosť ako o vaše zuby, tak aj o ďasná. A preto si myslím, že ich rozumnou kombináciou a pravidelným používaním sa dá dosiahnuť zdravie a krása ústnej dutiny,“ povedal MDDr. Andrej Breza, MPH.

Samozrejme, zdravé zuby sú z časti aj genetickou záležitosťou a nie každému sa do vienka ušla táto predispozícia. Práve preto je starostlivosť o ne o to viac dôležitejšia a zaslúžia si zvýšenú pozornosť v podobe používania zubných pást s aktívnymi látkami a účinkami, ktoré zodpovedajú ich potrebám či už ide o vitamíny, minerály, či extrakty z bylín. Pri nasledujúcom výbere zubných pást dbajte na to, že produkty dentálnej hygieny, ktoré sú založené na prírodnej báze, sú pre naše telo priaznivejšie. Biela Perla je rýdzo slovenská značka priamo spod Tatier, ktorá vyvíja a vyrába všetky svoje produkty na Slovensku. Nájdete ich nielen na e-shope, ale aj v DM, 101 a TETA drogériách a v Kauflande.