Plavky vyberajte podľa materiálu, tvaru postavy aj farby pleti

16.05.2018 21:21

S blížiacimi sa letnými dovolenkami prichádza na rad nákup toho najdôležitejšieho kúsku na pláž alebo k bazénu. Reč je o plavkách, ktoré, rovnako ako bielizeň, je potrebné vyberať naozaj starostlivo. Nepreberné množstvo bikín divokých vzorov je jednoznačne lákavé, avšak trojuholníkové miniatúrne košíčky a spodný diel na šnúrky sú vhodné maximálne tak pre mladé štíhle slečny.

Pozor na svetlé farby

Pozor je treba dávať aj na výber materiálu, a to hlavne pri lacnejších kúskoch. Niektoré módne plavky môžu síce na prvý pohľad vyzerať štýlovo a ísť s poslednými trendmi, čo sa ale týka materiálu, ten môže pokrivkávať.

Pozor na prípady, keď sa vám zdá príliš tenký alebo nezvyčajne elastický. A to hlavne pri svetlých farbách. Pri tých sa totiž v prípade veľmi tenkého a nekvalitného materiálu môže stať v priamom kontakte s vodou veľký trapas. A to kvôli priesvitnosti.

Pokiaľ sa vám na prvý pohľad zdá, že by sa niečo také mohlo stať, alebo vám pod látkou pri tlaku presvitá dlaň kvôli chýbajúcim vypchávkam, radšej sa nákupu takého kúsku, ak aj za výhodnú cenu, vyhnite. Ani prílišná pružnosť nie je výhodou.

Plavky by vždy mali byť z kvalitného a odolného materiálu. Už kvôli tomu, čo v lete musia vydržať (pot, soľ, chlórovaná voda). Nekvalitné kúsky sa môžu zasa natiahnuť aj o niekoľko čísel.

Pevný vrchný

„Ak už nemáte pevné prsia a pritom chcete, aby váš dekolt vyzeral aj v plavkách pekne, vyhýbajte sa plavkovým podprsenkám s nevystuženými posuvnými trojuholníčkami na šnúrke. Vyberajte také vrchné diely, ktoré majú košíky vpredu spojené látkovým sedlom, kostice a jemné vystuženie,“ radí štylistka značky Triola Žaneta Ilutanová.

Dodáva, že tento strih pomôže sformovať krásny dekolt a aj väčšie prsia zafixuje v strede. Pri pohybe na pláži (športe) či pri plávaní sa prsia „nerozchádzajú“ do strán a z košíčkov nevypadávajú.

Ako poznať kvalitnú látku

„Rozhodne skontrolujte zloženie, teda či a koľko je v látke elasténu alebo iného elastického materiálu. Nikdy nevyberajte väčšiu veľkosť, ako skutočne máte, pretože všetky plavky sa postupom času mierne natiahnu,“ dodáva odborníčka Ž. Ilutanová a dodáva, že pri ramienkach je dôležité, aby boli nastaviteľné a multifunkčné pre docielenie optimálneho opálenia.

Plavky vyberajte podľa typu postavy

Pre dámy s postavou hrušky (väčší zadoček a stehná) je vhodnejší väčší výstrih, aby bola zvýraznená horná časť postavy. Na dolnú časť je lepšie zvoliť si skôr variant so sukienkou alebo šortkové nohavičky, prípadne sťahovacie nohavičky zo silnejšieho materiálu.

Pokiaľ má žena veľké prsia, je dobré vybrať vrchný diel s kosticami (nie push-up!) a širším zapínaním aj ramienkami. Ženy s menšími prsiami a mladé dievčatá si môžu dovoliť klasické trojuholníkové bikiny alebo obľúbený push-up štýl.

Športová a chlapčenská postava unesie bez problémov aj model s výrazným vzorom alebo s volánmi, jednodielne plavky s výstrihom, ale aj spodné diely menšej veľkosti so zaväzovaním na boku.

Ženy s väčším bruškom môžu svoj nedostatok skryť do jednodielnych modelov alebo voliť plavky, ktoré majú spodný diel s vyšším pásom.

„Bikiny sú neúprosné, aj pár kíl navyše je hneď poznať. Nehovoriac o väčších alebo padnutých prsiach.“

Aj farba hrá dôležitú úlohu

Aj farba plaviek by mala byť pri výbere braná do úvahy. Prečo? Pokiaľ sa príliš dobre neopaľujete a nechcete vyzerať ešte svetlejšia, ako v skutočnosti ste, vyberajte sýte červené a bronzové odtiene, skrátka teplejšie farby, hodí sa aj tmavšia smaragdová či fuksiová.

Opálenej koži slušia pastelové odtiene, ale aj výrazne žltá či biela. Na druhú stranu veľmi efektne vyzerajú aj zemité odtiene, ako je béžová či olivová. Viacero firiem tiež ponúka možnosť nakombinovať si horný a spodný diel plaviek podľa svojich preferencií. Práve takéto modely má v ponuke aj osvedčená značka Triola, ktorá svoje plavky nedováža, ale šije v susednej Českej republike. Všetky jej modely môžete nájsť na web stránke www.triola.sk.

Dôležitá je tiež starostlivosť o plavky, ktorá má veľký vplyv na ich životnosť. „Aby ste zachovali ich estetické aj úžitkové vlastnosti, ideálne je prať ich v rukách, neodstreďovať, nepoužívať aviváž a chrániť ich pred kontaktom s opaľovacími prípravkami,” radí Žaneta Ilutanová.