Oslávte Svetový deň životného prostredia tak, ako sa patrí!

30.05.2017 19:07

Vyše 30 rokov si svet pripomína 5. jún ako Svetový deň životného prostredia. Už vtedy bolo mnohým jasné, že je najvyšší čas začať pristupovať k ochrane našej planéty zodpovednejšie. A ako sa staráte o našu Zem vy? Ak enviromentálne problémy stále veselo ignorujete a chcete to zmeniť, máme pre vás pár jednoduchých tipov, ako na to. Sami budete prekvapení, aké ľahké je byť "eko".

1.  Menej je niekedy viac

Vyrobiť – použiť – vyhodiť, kedysi populárny model, dnes však už dávno neplatí. Naopak, oveľa viac "in" je produkovať menej odpadu či jeho vzniku úplne predchádzať. Na začiatok postačí, ak si zaobstaráte plátennú tašku na nákupy. Tá nielenže lepšie vyzerá, ale nahradí aj nespočetné množstvo igelitiek. Pokiaľ si na každý tréning vo fitku kupujete novú plastovú fľašu minerálky, zvážte univerzálnu fľašu na vodu.  Ušetríte, a zároveň aj znížite produkciu plastového odpadu.

2. Hýbte sa

Predtým ako naštartujete auto, zamyslite sa, či je to naozaj nutné. Nedôjdete do práce aj pešo alebo na bicykli? Ak je to stále príliš ďaleko, pouvažujte o využití mestskej hromadnej dopravy. Smutným faktom totiž zostáva, že zo všetkých druhov dopravy sa na znečistení ovzdušia najviac podieľa práve cestná. Vedeli ste, že jeden autobus prepraví v priemere toľko pasažierov, koľko by sa inak odviezlo v 40 autách?

3. Eko domácnosť

V dnešnej dobe existuje už celá rada výrobkov, ktorá je šetrná nielen k nášmu zdraviu, ale tiež k životnému prostrediu. Takmer pre každú „chémiu“, ktorá je v domácnosti nevyhnutná, už existuje jej eko alternatíva. Pokiaľ trebárs chcete znížiť záťaž z plastového odpadu, no bez plastového vreca sa nezaobídete, siahnite napríklad po vreciach FINO- EKO NATURA. Pôsobením svetla, tepla a hlavne kyslíka sú vrecia 100% rozložiteľné a k prírode sú o to šetrnejšie.

4. Hlavne lokálne

Zabudnite na výhovorku, že vaša snaha je len „kvapkou v mori“ a sami aj tak nič nevyriešite. Poobzerajte sa okolo seba a uvidíte, čo všetko sa dá zmeniť k lepšiemu. Organizuje vaše mesto zbierku odpadu alebo čistenie parku? Zapojte sa! Odmenou pre vás bude, že výsledok vašej námahy uvidíte takmer okamžite. A čo potraviny, ktoré nakupujete? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pochádza jedlo na vašom stole a koľko kilometrov a spáleného benzínu za vami precestovalo? Dajte preto prednosť lokálnym potravinám od miestnych výrobcov. Nielenže vďaka tomu uľavíte našej planéte, ale budete aj vedieť, čo jete!

5. Separujte, separujte, separujte!

Všetci vieme, že triediť odpad sa musí. Realita v slovenských domácnostiach je však iná a stále ďaleko zaostávame za európskych priemerom. A pritom triedenie nie je žiadna veda. Pokiaľ neviete ako na to, najlepšie spravíte, ak si budete všímať recyklačné značky na obaloch výrobkov a popisy na kontajneroch. Šípky na obale znamenajú, že je ho možné recyklovať. Číselné označenie alebo písomná skratka nás zase informujú o materiáloch, z ktorého je obal vyrobený. Podľa nich poľahky poznáte, do ktorého kontajneru ho máte neskôr odhodiť.