Oddych na Slovensku?

07.06.2020 10:47

Ponuka dovolenky je pestrá

Cestovanie bude tento rok iné. V spojení s témou koronavírusu sa skloňuje stále častejšie dovolenka na Slovensku. Podporíte tak domáci cestovný ruch a podnikateľov, a zároveň zvolíte bezpečnejšiu formu oddychu. Pre chvíle oddychu sa ponúka dlhý zoznam zaujímavých miest. Tatry sú už tradičnou jednotkou, no my sa teraz pozrieme na menej známe, ale o to zaujímavejšie miesta. Inšpirujte sa spolu s nami, kam sa ako našinec vybrať.

Chvíle oddychu na Slovensku ponúkajú naozaj širokú paletu aktivít a atrakcií. My sa dnes zámerne vynecháme Vysoké Tatry. Najmenšie veľhory sveta sú totižto samostatnou kapitolou a pokiaľ ste ich ešte nenavštívili, určite by sa mali ocitnúť na samom vrchu vášho cestovateľského zoznamu. Okrem nich je tu dlhý list ďalších dychberúcich miest našej domoviny. Poďme sa na ne pozrieť.

Veľmoc v počte hradov

Sme malá krajina, no počtom hradov, zámkov a kaštieľov predbiehame mnohé väčšie štáty. Slovensko má najviac hradov a zámkov v prepočte na počet obyvateľov. Historici uvádzajú, že  sa ich u nás za čias Uhorska postavilo vyše 180.  História našich hradov sa píše už od 9. storočia. Najstaršie boli pokračovateľmi existencie veľkomoravských hradísk, no najpočetnejšia skupina zasa vznikla v druhej polovici 13. a v priebehu 14. storočia. Ponúkajú tak architektonicky na obdiv rôzne štýly. Pričom v čase tureckých nájazdov vnikali stavby, ktoré mali hlavne obrannú alebo zásobovaciu funkciu. Spomenieme napríklad krásny hrad Beckov.

Je pravdou, že vo väčšine prípadov z nich dnes hovoríme o zrúcaninách, no stále je dochovaných viac než 100 takých, ktoré si môžeme pozrieť.  V 17 prípadoch hovoríme o zachovaných stavbách, vďaka ktorým sa nachvíľu ocitnete napríklad v časoch temného stredoveku. Medzi tie najkrajšie, ktoré by ste nemali na ceste Slovenskom vynechať, patrí Hrad Stará Ľubovňa, Oravský hrad, Bojnický zámok, Trenčiansky hrad či Kaštieľ Betliar, alebo Smolenický zámok.

Samozrejme, nemôžeme opomenúť Diamant Spiša, ako ho volajú nielen miestni obyvatelia – Spišský hrad – jeden z najväčších hradných komplexov na svete vôbec, a to vďaka rozlohe prevyšujúcej 4 hektáre (presne 41 426 m²). Je národnou kultúrnou pamiatkou,  a zároveň, ako súčasť pamiatkového súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Ak by ste sa chceli vybrať po stopách kultúrnych pamiatok UNESCO, ponúka sa rovnako tak pestrá trasa, keďže Slovensko sa môže pochváliť zápismi v podobe:

  • Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia 
  • Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec 
  • Historické jadro mesta Bardejov 
  • Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka 

 

„Čerešničky“ naprieč krajinou

Slovensko v lete, to sú aj dobrodružstvá na ceste za unikátmi. Napríklad, vedeli ste, že sochou Krista sa môže pochváliť nielen Rio ale aj my? Stačí navštíviť obec Klin na Orave.  Čaká tam na vás desať metrov vysoká socha Krista a úžasná scenéria. Kopec, na ktorom je socha situovaná, ponúka nádherný výhľad na samotnú obec, ako aj na Oravskú priehradu, Námestovo či Roháče. Pri dobrom počasí dokonca  uvidíte aj poľské Zakopané. Keď už budete na Orave, nevynechajte ďalšiu zaujímavosť – Slatinský ostrov na Oravskej priehrade.  Nájdete na ňom i barokový kostolík a galériu ľudového umenia. Dopraviť naň sa musíte loďkou.

Po návšteve ostrova možno pokračovať miernym adrenalínom a vybrať sa na prechádzku v korunách stromov. Jedinečný chodník korunami stromov Bachledka bude zážitkom pre dospelých i deti. Chodník v Bachledovej doline, neďaleko Ždiaru, vás prevedie korunami najpestrejších našich stromov.

Medzi sympatické zvláštnosti, ktoré stoja za povšimnutie a návštevu, patrí určite Múzeum gýča v Kremnici. Mesto samo o sebe ponúka úžasnú scenériu, krásy miestneho hradu i exkurziu v mincovni s expozíciou mincí, jedinou svojho druhu v Európe. Okrem toho ale prináša i zbierku viac ako 777 exponátov gýču, čím je držiteľom slovenského rekordu v počte gýčov na jednom mieste. 

Na ceste za krásou našej krajiny si spríjemnite chvíle presunov v spoločnosti dobrej hudby. Čas na cestách vám tam zbehne raz-dva. Vyskúšajte kvalitné bezdrôtové slúchadlá, napríklad Samsung a jeho Galaxy Buds+. Výrobcovia ponúkajú buď klasické náhlavné alebo tzv. štuple do uší.

Plavky pribaľte tiež

Letná dovolenka na Slovensku, napriek absencii mora, ponúka i pohodové chvíle pri vode. V mnohých prípadoch aj s liečivým účinkom, keďže na území Slovenska sa nachádza viac ako 1200 známych prameňov minerálnych a termálnych vôd, čím sa zaraďujeme medzi najbohatšie štáty na ich výskyt. Dajte im šancu i vy a navštívte napríklad Dudince, Trenčianske či Turčianske kúpele, Bardejovské kúpele, alebo Termálne kúpalisko Podhájska –  Slovenské Mŕtve more so zázračne liečivou vodou, ktoré je zároveň i svetovým unikátom.  Obsahuje obrovské množstvo solí, jódu, brómu, síry a horčíka. Všetko sú to látky, ktoré majú preukázané pozitívne účinky na ľudský organizmus.