Očkovanie s úsmevom

09.09.2022 12:08

Unikátna možnosť očkovania proti chrípke - teraz aj na Slovensku

Spoločnosť AstraZeneca prichádza na Slovensko s unikátnym detským očkovaním proti chrípke, ktoré nevyžaduje použitie injekcie. Očkovacia látka sa striekne do oboch nosových dierok. Moderné očkovanie s úsmevom by malo byť dostupné už začiatkom októbra.

Na Slovensko prichádza prvé očkovanie proti chrípke, ktoré nevyžaduje injekčnú aplikáciu. Vakcína funguje na komfortnom princípe, kedy sa očkovacia látka striekne na povrch nosovej sliznice. Jednoduchým stlačením aplikátora sa postupne aplikuje do oboch nosových dierok. Vakcinačný spôsob sa  tak podobá na ten, ktorým sa bežný vírus chrípky dostáva do tela.

Dieťa v pokoji dýcha a obsah vakcíny nemusí vdychovať ani vťahovať. Očkovanie nie je nutné opakovať ani po kýchnutí, prípadne smrkaní. Vakcína je dvojdávková, pričom druhé očkovanie prebieha po štyroch týždňoch. Výnimkou sú deti, ktoré už boli v minulosti proti chrípke očkované. Pre tie je vakcína jednodávková. Na Slovensku bude dostupná od októbra. Nie je voľnopredajná. Predpísať ju môže len pediater. 

Vakcína je určená deťom vo veku od 24 mesiacov – 18 rokov, pričom sa najviac odporúča očkovanie pre deti do 9 rokov. Štúdie dokazujú, že deti vo veku 24 mesiacov - 9 rokov patria medzi najväčších prenášačov chrípky typu A . Dokážu ju bezpríznakovo šíriť až 8 dní, čo vedie k priamemu ohrozeniu rodinných príslušníkov. Očkovanie nie je vhodné pre deti, ktoré sú v izolácií kvôli Covidu-19, majú zvýšenú telesnú teplotu a prejavujú symptómy autoimunitného ochorenia.

Najčastejšou komplikáciou chrípky u detí je akútny zápal stredného ucha. Ten momentálne predstavuje až 80% všetkých predpisov antibiotík u infikovaných detí. V rokoch 2017-2018 bolo podľa odhadu Amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) chrípkou nakazených asi 48,8 milióna ľudí. Z toho vyhľadalo lekársku pomoc 22,7 milióna a takmer 1 milión ľudí bol v dôsledku chrípky hospitalizovaný.

„Bez ihlové“ očkovanie je unikátnou novinkou v rámci Slovenska. Dlhodobo sa používa v zahraničí, predovšetkým na britských ostrovoch - už od roku 2013. Len v Anglicku sa ňou ročne zaočkuje proti chrípke viac ako 3 000 000  detí.