Nie je jedno, čo v lete pijeme

25.08.2017 08:02

Dodržiavate v lete pitný režim? Nie je jedno, po akom nápoji siahnete v určitom ročnom období. Zatiaľ čo v zime máme chuť na horúci čaj, v lete by nás mal logicky osviežiť ľadový nápoj. Je to ale skutočne tak? Čo je najvhodnejšie piť v horúcich letných dňoch a ako sa vyvarovať častým omylom? Odborníci hovoria o jednej zázračnej receptúre, ktorá na smäd zaberá najlepšie. Ani v lete totiž netreba zabúdať na doplnenie potrebnej energie, vitamínov a minerálov, ktorú môžeme doplniť napríklad 100 % ovocnými a zeleninovými džúsmi a pyré.

 

V letných mesiacoch sa často stretávame s rôznymi teóriami, ako sa chrániť pred prehriatím organizmu a ako ochladiť telo zvonku aj zvnútra. Zatiaľ čo v zime sa všetci radi zohrejeme pri teplom čaji, v lete sú názory na najvhodnejší nápoj už o niečo rozmanitejšie.

 

Pravidelný pitný režim je najdôležitejší

Pobyt pri vode, športovanie alebo len nevinne vyzerajúce prechádzky môžu byť pre nás v týchto horúčavách poriadnou záťažou. Viac ako inokedy by sme mali práve počas leta dbať na správny pitný režim a fľaška s vodou by mala byť našou spoločníčkou, nech sa už vyberieme kamkoľvek. Naše telo tvorí približne 73 % vody, ktorú potrebuje na výživu, zbavovanie sa odpadových látok a tiež zabezpečenie mnohých procesov.

Keď pocítime smäd, telo nám dáva jasný signál, že jej má nedostatok. Koľkokrát tento pocit potláčame? Stáva sa, že si chceme ešte niečo dokončiť a zrazu zistíme, že ubehla hodina a my sme  sa stále nenapili.

Dôležité je nielen doplniť vodu, ale aj energiu

Dopĺňanie tekutín v podobe vody je dôležité. No nemôžeme zabúdať ani na ostatné látky, ktoré prirodzene počas horúčav z tela vylučujeme. Preto by sme nemali zanedbať ani pravidelný príjem ovocia a zeleniny. „Glukóza je dôležitá pre normálne fungovanie organizmu, pre psychickú aj fyzickú kondíciu. V lete vynaložíme na niektoré aktivity oveľa viac energie, ako v zime. Preto musíme pamätať na doplnenie vitamínov, minerálov a živín aj prostredníctvom ovocia a zeleniny. Ak ju momentálne nemáte k dispozícii, môžete siahnuť po 100% ovocnom alebo zeleninovom džúse alebo pyré,“ dodáva MUDr. Béderová.

Odborníci z WHO odporúčajú denne prijať 5 porcií ovocia a zeleniny, pričom jedna porcia z denného príjmu môže byť nahradená porciou 100% ovocného alebo zeleninového džúsu alebo pyré. Nápoje by však nemali byť ľadové, pretože na takéto nápoje reaguje organizmus prekrvením pier a nosohltanu, a preto onedlho pocítime ešte silnejší smäd.

Preto je najlepšie piť dostatočné množstvo vody izbovej teploty a nezabúdať na doplnenie energie ovocím alebo zeleninou – či už v pôvodnej forme, alebo vo forme džúsu alebo pyré.