Nebezpečná hypertenzia: 1 z 3 ľudí si meria tlak nesprávne

13.12.2015 18:31

Nie všetky zdravotné problémy môžeme vidieť navonok. Ak nás niečo nebolí, častokrát tomu neprikladáme žiadnu pozornosť. No práve skryté zdravotné problémy, nás môžu ľahko a rýchlo pripraviť o život! Hypertenzia patrí medzi prioritné rizikové faktory ochorení srdca aj na Slovensku. Na vysoký krvný tlak sa u nás lieči až 63% ľudí. Existuje predpoklad, že v roku 2030 bude až 40 % obyvateľstva trpieť nejakou formou kardiovaskulárnych ochorení. Pozrime sa spolu na zúbok „tichému zabijakovi“.

Čo je krvný tlak a hypertenzia?

Krvný tlak je tlak vytvorený srdcom na pumpovanie krvi cez cievy. Naše srdce sa zmrští každý deň približne 100 000-krát a zakaždým s rozličnými hodnotami tlaku. Aj tie najmenšie zmeny v organizme či jeho okolí sa okamžite premietnu na výsledkoch merania. Čoraz viac ľudí trpí vyšším krvným tlakom, ktorého hodnoty sa dostávajú až nad optimálnu úroveň. Krvný tlak ukazuje výkonnosť srdca a priechodnosť ciev. Od ich funkčnosti závisí, či sa potrebná krv nesúca so sebou živiny a kyslík dostane do všetkých životne dôležitých orgánov nášho tela. Je dôležitý aj pre žilový systém, aby dokázal odvádzať z tela odpadové látky vrátane oxidu uhličitého. Je to tlak, ktorým pôsobí krv na steny ciev. Výška krvného tlaku závisí od intenzity práce, ktorú vykonávame, od zdravotného stavu srdca a od priechodnosti ciev. Krvný tlak v priebehu dňa a noci kolísa, najnižší je počas spánku. Ak sme v pokojnom stave, naše srdce sa počas jednej minúty stiahne približne 60-90 x, aby vytlačilo potrebné množstvo krvi do ciev. Vytlačená krv putuje tepnami, arteriolami a vlásočnicami k jednotlivým orgánom a odovzdáva im potrebné živiny a kyslík. Srdce pracuje v dvoch fázach. Prvú, pri ktorej je krvný tlak najvyšší, nazývame systola. Počas systoly sa srdečný sval stiahne a krv je vytláčaná zo srdca cez aortu do cievneho riečišťa pod tlakom, ktorý nazývame systolický. Jeho hodnota je vyjadrená ako prvé číslo v zázname o hodnote krvného tlaku, napr. 120/80 mmHg. Výška systolického tlaku závisí od zdravotného stavu srdečného svalu, od priechodnosti ciev a od telesnej záťaže. Po fáze systolickej prichádza fáza diastolická. Počas nej je srdečný sval uvoľnený a plní sa krvou. V diastole je krvný tlak najnižší a nazýva sa diastolický. Jeho hodnota je vyjadrená druhým číslom v zázname s hodnotou krvného tlaku. Výška diastolického tlaku závisí od priechodnosti ciev v okrajových častiach tela, v rukách, nohách a mozgu. Ak sú cievy upchaté napr. tukovými usadeninami, zúžené nikotínom z cigariet alebo človek trpí obezitou, srdce musí vyvinúť oveľa väčší tlak, aby krv prekonala zúženie a dostala sa úspešne k orgánom. Rozvíja sa vysoký krvný tlak – hypertenzia.

 

Nebezpečná ranná hypertenzia

Najvyšší krvný tlak mávame krátko po prebudení. Ranná hypertenzia je definovaná ako týždenná priemerná hodnota ranného krvného tlaku, ktorý sa meria 1 až 2 hodiny po prebudení presahuje 135/58 mmHg. Existujú dva typy rannej hypertenzie. V prvom prípade môže ísť o pacientov, ktorí majú konštantne vysoký krvný tlak počas noci, alebo krvný tlak zvyšujúci sa počas spánku. V druhom prípade ide o pacientov s extrémnym poklesom krvného tlaku v noci a extrémnym nárastom ráno. V oboch prípadoch je veľmi ťažké zistiť rannú hypertenziu. Do času, kedy pacient navštívi lekára, sa krvný tlak pacienta zníži, čím sa znemožní správna diagnóza. Práve preto doktori odporúčajú pravidelné domáce meranie krvného tlaku.  

 

Ako na domáce meranie tlaku?

Pri meraní tlaku existuje niekoľko zásad, ktoré by mal dodržiavať každý pacient. Pred meraním tlaku by ste najmenej 30 minút nemali nič jesť, ani piť kávu, cvičiť alebo fajčiť. Človek, ktorý si meria tlak by sa mal posadiť a uvoľniť sa. Tlak by sa mal merať po minimálne 10 minútovom upokojení. Pacient by nemal mať skrížené nohy, zabraňuje sa tým normálny prietok krvi v končatinách. Testovaný človek by si nemal vyhŕňať rukáv, pretože to môže sťahovať ruku a brániť voľnému prietoku krvi. Manžeta dokáže odmerať krvný tlak aj cez tenké oblečenie. Predlaktie má byť jemne opreté o stôl. Počas merania má mať pacient ruku mierne zohnutú v lakti, nesmie ňou hýbať a ani rozprávať. Manžeta tlakomeru sa umiestňuje 2 cm nad lakťovú jamku. Hadička by mala vždy smerovať k lakťovej jamke. Potom je potrebné zapnúť tlakomer a spustí sa meranie. Manžeta sa nafúkne a potom sa pomaly sfúkne. Pacient by si mal zaznačiť nie len nadmerné hodnoty, ale všetky namerané hodnoty. In

ak dochádza k výpočtu falošného vysokého priemeru. Ideálne je merať krvný tlak 3-krát a smerodajný je priemer z 2. a 3. merania. Medzi meraniami by sa malo čakať 2 – 3 minúty. Namerané hodnoty by si mal každý pacient zaznamenať a sledovať ich dlhodobý trend.

 

Ako si vybrať správny tlakomer?

 

Kvalitný tlakomer by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky a meranie krvného tlaku by sa malo stať prekaždého človeka pravidelným rituálom. Vedeli ste, že až 1 z 3 ľudí si meria krvný tlak nesprávne? Staňte sa vy človekom, ktorý si meria hodnoty svojho krvného tlaku správne. Základným faktorom pri výbere kvalitného tlakomeru je presnosť a kvalita, ktorá by mala byť klinicky overená.„Kvalitný tlakomer práve pre Vás vhodný, vám najlepšie odporučí školený profesionál s dlhoročnou praxou, najlepšie v lekárni, alebo zdravotníckych potrebách. Určite sa pýtajte na tradíciu, ale aj technické inovácie výrobcu, dĺžku záruky a spoľahlivosť miestneho servisu, certifikáty presnosti a možnosti kalibrácie,“ radiŠimon Peter, odborník na značku Omron. Na trhu existujú inovatívne tlakomery, ktoré sa môžu pochváliť výbornými schopnosťami. „Obdivuhodným pomocníkom je unikátna Intelli manžeta s 360° presnosťou, ktorá predchádza nesprávnemu meraniu, pretože odmeria vaše hodnoty presne, nezávisle od toho, ako si ju nasadíte okolo paže,“ tvrdí Šimon Peter, odborník na značku Omron. Nezabúdajte na pravidelné meranie krvného tlaku. Môžete si tak zabezpečiť príjemný život bez kardiovaskulárnych ochorení! Viac na www.1z3.sk