Naučte sa žiť pozitívne

28.04.2016 18:55

10 rád k pozitívnemu životnému štýlu

Medzi pocitmi telesnej a duševnej pohody je veľmi úzke prepojenie. Prineste do svojho života viac zdravia a psychickej pohody. Skúste praktizovať niektoré z nasledovných rád a pozitívne výsledky nenechajú na seba dlho čakať.

1.      Jedzte  (najlepšie striedmo a zdravo)

To, že kvalitná a vyvážená strava je základ pozitívneho životného štýlu nie je potrebné dnes už zvlášť zdôrazňovať. Pri honbe za racionálnym stravovaním však nezabúdajte, že jedlo je aj zdrojom príjemných zážitkov a pozitívnych emócií. Svoje nové stravovacie návyky budujte postupne a nebuďte na seba neprimerane prísny. Tešte sa z objavovania nových, zdravých potravín a pocitu zdravia, ktoré vám prinesú. Buďte však na seba dobrý a občasné zhrešenie si veľkoryso odpustite.  Stres a obavy z toho, že sa nestravujete ideálne môžu byť pre váš organizmus rovnako škodlivé ako samotné nezdravé stravovanie.

2.      Pite  (rozumne)

70 až 75 % nášho tela tvorí voda, pri mozgu je to takmer  90 %. Pravidelným prísunom čistej vody zabezpečíte v organizme správne detoxikovanie - zbavovanie sa škodlivých látok a nežiaducich produktov látkovej výmeny.  Nečakajte, kým budete smädný. Smäd je priamou výzvou organizmu na nedostatok tekutín. Dopĺňajte ich priebežne počas celého dňa. Užitočné je ráno hneď po prebudení vypiť pohár vlažnej vody. Po spánku je telo dehydrované a na naštartovanie metabolizmu je pohár čistej, vlažnej vody ideálny. Môžeme vypiť aj malé množstvo minerálky. Voda by mala vo vašom pitnom režime prevládať, ale môžete si ho obohatiť aj o ovocné čaje, riedené džúsy alebo cereálne nápoje – napríklad Nestlé Caro. Cereálny základ nápoja Nestlé Caro tvorí pražená zmes jačmeňa, žita a čakanky, obohatená o naklíčený jačmenný slad. Navyše je dostupný aj bezlepkový variant Nestlé Caro Ricoré alebo Nestlé Caro Active s vklákninou pre aktívnejších z nás.

3.      Hýbte sa   (primerane) 

Žijeme pokiaľ sa hýbeme.  Aby vám cvičenie prinieslo žiaduci efekt malo by byť pravidelné a prinášať vám radosť. Hľadajte taký druh pohybovej aktivity, ktorý vás bude naozaj baviť. Možnosti sú široké a vybrať si môže každý. Aj tu však treba byť trpezlivý. Odmenou vám bude lepšia fyzická kondícia, dobrý pocit a celkové zvýšenie tak telesnej ako aj psychickej energie. 

4.      Smejte sa   (čo najviac)

Podľa Dr. Madana Katariu, indického lekára a zakladateľa Jogy smiechu sa deti smejú 300 krát denne. Keď dospejú zníži sa toto číslo na 7 až 15 krát. Smiech je však pre naše fyzické aj duševné zdravie tak dôležitý, že sa ho oplatí mať v živote viac. Tu je pár pozitívnych účinkov: znižuje bolesť, prispieva k posilneniu imunitného systému, rozširuje cievy, čím sa zvyšuje prietok krvi a pomáha tak predchádzať srdcovému infarktu, pomáha tráveniu, posilňuje vnútorné svalstvo (bránicu, brušné svaly).  Vyhľadávajte smiech aktívne – pustite si svoju obľúbenú komédiu, prečítajte zbierku vtipov alebo obľúbenú smiešnu knihu, navštívte s priateľmi komédiu v divadle. Možností je neúrekom. 

5.      Dýchajte  (úplne)

Správne a úplné dýchanie vám dokáže priniesť do života hneď niekoľko benefitov. Dokážete ním ovplyvniť svoj fyzický stav a tiež náladu. Na fyzickej úrovni pomáha k správnemu pohybu lymfy v organizme a tým k odvádzaniu nečistôt a škodlivých látok. Pomocou dýchania je možné do veľkej miery eliminovať stresové situácie a ich nežiaduce účinky. Informácie o tom ako správne a úplne dýchať sú bežne dostupné v literatúre a na internete.

6.      Relaxujte (pravidelne)

Zaraďte do svojho rozvrhu dňa aj čas na relaxáciu. Relaxácia nemusí byť len meditácia v lotosovom sede. Ak máte radi chvíľku pokoja pri vašej obľúbenej hudbe a šálke čaju prečo si ju nedopriať. Dôležité je, aby ste dokázali „vypnúť“, stíšiť sa a možno si len tak poležať.  Postupne môžete prejsť aj na cielenú relaxáciu (napríklad formou autogénneho tréningu). Organizmus sa vám odvďačí zvýšenou imunitou, lepším spánkom a trávením a tiež lepšou psychickou výkonnosťou a kreativitou.

7.      Odpúšťajte (aj sebe)

Dovoľte si odpustiť. Nenoste so sebou staré krivdy a zranenia.  Odpustiť znamená pustiť, pustiť von zo seba. Zo svojho srdca a myšlienok. Robíte tým službu predovšetkým sami sebe. S pocitom krivdy, ublíženia sa ťažko žije pozitívne a zdravo. Odpúšťanie má priamy vplyv na fyzické zdravie – napr. znižovanie krvného tlaku.

8.      Pestujte vzťahy (priateľské aj rodinné)

Iba málo ľudí sú vyslovení samotári. Pre nás všetkých ostatných sú vzťahy jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich tak psychické ako aj fyzické zdravie. V dnešnej dobe nie je problém nadviazať veľa povrchných a rýchlych priateľstiev. Sociálne siete sú na to priam ako stvorené. Dôležité je však nezanedbávať a pestovať vzťahy so svojou rodinou a najbližšími priateľmi, ktorých býva zopár. Na tých sa totiž môžeme spoľahnúť nech sa deje čokoľvek.

9.      Buďte vďačný (za všetko)

Pestujte cielene pocit a vedomie vďačnosti. Ak dokážete úprimne precítiť pocit vďačnosti, vysielate sami k sebe a do okolia pozitívnu informáciu. Skúste zavŕšiť deň rekapituláciou udalostí a vecí za ktoré ste vďační. Psychické nastavenie sa často podieľa na našom fyzickom zdraví oveľa viac ako si to uvedomujeme a sme ochotní priznať.

10.   Buďte aktívny

Teší nás ak ste dočítali týchto pár rád až sem.  Zlepšenie vášho zdravia a životného štýlu vám však zaručí len vaša aktivita. Ku každému z bodov je možné nájsť na internete, alebo v literatúre veľa ďalších informácií. Kde začnete je len na vás.  

 

Joga smiechu a Smiechohry (Hasya yoga)

Podľa výskumov sa deti smejú až 300 krát denne a to často bez zjavnej príčiny, zatiaľ čo priemerný dospelý iba 15 až 20 krát. Smiech deťom jednoducho robí dobre a nepotrebujú k nemu humor ako vonkajšiu príčinu.

Joga smiechu – je základom zážitkového workshopu počas ktorého sa budete smiať nezávisle na vonkajších okolnostiach. Workshop zahŕňa rôzne smiechocviky a hry a na jeho konci sa tancuje tanec smiechu:  HO HO – HA HA grounding dance.

Pri cvičení jogy smiechu sa vyvoláva smiech kombináciou smiechocvikov, očného kontaktu, skupinovej dynamiky a ďalších aktivít spolu s jogovým dýchaním a inými relaxačnými technikami. Tieto aktivity postupne prerastajú do spontánneho a nákazlivého smiechu. Joga smiechu umožňuje prekonať získané zábrany, ktoré nám bránia smiať sa, čím sa posilní naša kreativita, empatia, vnímanie seba samého a sebavedomie. V tele prirodzene klesajú stresové hormóny.

 

Nepotrebujete byť šťastný pred tým, než sa začnete smiať. Vaša duša vás bude nasledovať, keď sa jej rozhodnete ukázať smer.

Keď sa smejeme:

  • mozog vyplavuje endorfíny - hormóny šťastia a stresové hormóny klesajú
  • zrýchľuje sa látková výmena a odbúravajú sa tuky
  • zrýchľuje sa krvný obeh
  • zvyšuje sa kapacita pľúc
  • posilňuje sa brušné svalstvo a imunita
  • rozvíjame pravú mozgovú hemisféru - kreativitu a intuíciu

Mgr. Ľubor Foltán, certifikovaný inštruktor Jogy smiechu   

Ľubor Foltán ukončil v roku 1998 štúdium psychológie a etiky na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre. Od roku 2001 pracoval v bankovom sektore, naposledy na pozícii špecialistu vzdelávania. Vo svete kde prevláda logika a pragmatizmus hľadal metódu, ktorá by bola príjemná, nenásilná a dovolila ľuďom odreagovať sa, uvoľniť a zažiť niečo výnimočné. Certifikovaný výcvik pre inštruktorov jogy smiechu absolvoval začiatkom roku 2012. Odvtedy vedie workshopy na rôznych vzdelávacích festivaloch, tiež pre firmy a ako aj pre verejnosť. Transformačnú silu smiechu, nonsens komunikácie a reštartovania pravej mozgovej hemisféry si na sebe vyskúšal už mnohokrát.