Morská riasa: prírodná super potravina alebo recept na krásu?

23.08.2022 14:35

Aj keď sa s morskými riasami najčastejšie stretávame v ázijskej kuchyni, ich blahodarne účinky nájdeme aj v odvetví krásy a zdravia. Vedeli ste, že ich na kozmetické účely využívali už v starovekom Grécku, Ríme a Egypte? Obsahujú až 15-krát viac minerálnych látok ako zelenina, a aj preto majú morské riasy mnoho benefitov pre naše vlasy a pleť. Udržujú hrivu zdravú, silnú, hydratovanú a dodávajú jej potrebnú výživu.

 Riasy tiež obnovujú vlasové bunky a pokožku, vďaka čomu sú vlasy silnejšie a odolnejšie proti ďalšiemu poškodzovaniu. Minimalizujú akné na pleti i alergické reakcie na pokožke, ale hlavne zadržiavajú potrebnú vlhkosť a hydratáciu, a tak pleť zostáva stále mladá a vypnutá. Aké morské riasy vlastne existujú a ako ich môžeme využiť?

 

Nori

Riasa Nori nielenže lahodne chutí, ale zároveň obsahuje mnoho prospešných látok, ktorými sú predovšetkým vitamíny A, B alebo C. Ďalej napomáha s rozpúšťaním tuku, trávením a znižuje hodnotu cholesterolu. Myslíte si, že ste sa s ňou nikdy nestretli? Opak je však pravdou. Je známa hlavne vďaka svojmu využitiu vo svetoznámom pokrme sushi. Viete, ako riasu nori správne pripraviť na sushi?

Základom je udržiavať  riasu navlhčenú a potom na ňu môžete postupne ukladať uvarenú ryžu a vaše obľúbené suroviny, ktorými môžu byť napríklad uhorka, losos, tuniak či avokádo. Alebo vyskúšajte sushi so sladkým mangom!

 

Wakame

Wakame je riasa bohatá na bielkoviny, horčík, jód, vápnik, železo, vlákninu a ďalšie minerálne látky. Niet divu, že sa radí medzi potraviny s najväčším obsahom živín na svete.

 Aj práve preto je už po celé generácie v Japonsku podávaná čerstvým mamičkám na rýchle zotavenie po pôrode. Ďalej čistí krv, posilňuje krvný obeh a dokonca pomáha aj pri prevencii a liečbe rakoviny.

Mimo zdravotníckych aspektov zabraňuje nežiaducemu šediveniu našich vlasov a slúži aj na ich správnu regeneráciu po akomkoľvek poškodení. Vyskúšajte jej účinky napríklad v produktoch ošetrujúceho vlasového radu Syoss Repair, ktorý je určený predovšetkým pre suché a poškodené vlasy. Tie dôkladne regeneruje a vytvára ochrannú vrstvu, ktorá vlasy posilňuje. Rad obsahuje šampón, kondicionér, intenzívny balzam a vlasovú masku, ktorú môžete použiť až štyrmi rôznymi spôsobmi. Aplikujte ju napríklad pred šampónom ako balzam na jemnú starostlivosť alebo ako masku po umytí na hĺbkovú výživu. Rovnako ju môžete využiť aj ako nočnú masku, ktorá vlasy intenzívne vyživí.

 

Dulse

Riasa dulse je najobľúbenejším a najpoužívanejším druhom morskej riasy severného Atlantiku. Už v dávnych dobách bola hojne využívaná domorodými kmeňmi na Aljaške alebo Islande. Rovnako ako riasa wakame obsahuje veľké množstvo proteínov a niekoľko chemických prvkov, akými sú napríklad horčík, fosfor či jód. Máte problémy s krvou alebo dokonca trpíte chudokrvnosťou? Skúste riasu dulse, ktorá je veľmi bohatá na železo.

Vďaka obsiahnutým prvkom a ich benefitom ju môžete pridávať aj do domácich pokrmov. Skvele sa hodí napríklad do polievok či rôznych omáčok. Stačí ju len pred varením na pár minút namočiť do vody a potom ju v pripravovanej zmesi povariť. Tiež ju ale ako jedinú riasu môžete použiť hneď bez namočenia, napríklad do šalátov alebo len tak na ozdobenie pokrmov. Pokiaľ chcete podčiarknuť chuť riasy, skúste ju vopred opražiť na panvici bez akéhokoľvek tuku. Potom ju môžete použiť aj ako korenie.

 

Hijiki

Hijiki patrí medzi najobľúbenejšie morské riasy. Je pravidelne konzumovaná Japoncami, ktorí veria, že jej konzumáciou sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Obsahuje horčík, vápnik a vysoký podiel železa. Okrem toho je považovaná za ultimátny elixír krásy, ktorý posilňuje vlasy a zlepšuje celkovú kvalitu pleti. Podľa Japoncov dodá vašej hrive potrebnú silu, lesk a kvalitnú výživu.

Pleti zase pomáha s rozšírenými pórmi, akné, a tým aj vylepšuje štruktúru problematickej pleti. Vytvorte si v pohodlí domova jednoduchú masku z morskej riasy a dodajte svojej pleti potrebné aminokyseliny. Recept je jednoduchý: stačí zmiešať dve lyžice vody s jednou lyžicou medu, do tejto zmesi natrhajte riasu. Aby riasa zmäkla a zapracovala sa do mokrých surovín, miešajte zmes asi jednu minútu. Masku následne aplikujte na čistú pleť zhruba na 5 – 10 minút. Keď začne riasa opäť tvrdnúť do pôvodnej konzistencie, je potrebné ju z pleti odstrániť.