Módny výstrelok, ktorý pretrváva dodnes

28.04.2018 21:22

Plavky – malý kúsok látky, ktorý priniesol toľko revolučných momentov v módnom biznise. Ľubovoľný výber strihu či farby, ako ho poznáme dnes, nebol vždy samozrejmosťou. Viete, čo sa ukrýva za históriou obľúbeného „plaveckého úboru“?

Priekopnícky Rím

Plavky poznali už v antických časoch. A nie hocijaké, ale na tú dobu veľmi pokrokové - dvojdielne. Tie si starovekí Rimania obliekli predtým, ako vstúpili do svojich povestných rímskych kúpeľov. Typické pre nich bolo to, že sa uväzovali a boli bez ramienok.

Dlhé sú dobré

Po odvážnych dvojdielnych plavkách z antických čias, prišli do módy naopak celé, telo zahaľujúce plavecké plášte. Ženy sa dokonca zvykli kúpať v uzavretých kabínach, aby nemuseli ukázať nevhodnú časť ženského tela. To by znamenalo veľký prehrešok. Ak aj plavky siahali strihom po kolená, pripojili sa k tomu ešte podkolienky na plávanie.

Spoločnosť začala byť odvážnejšou na prelome 20. a 30. rokov, čo sa odzrkadlilo aj v módnych ateliéroch. Ženské telo sa postupne odhaľovalo, a to v rôznych partiách. Najväčším a zároveň posledným lákadlom, ktoré ostalo na dlhú dobu zahalené, bolo brucho. Veľkú módnu revolúciu odštartoval až francúzsky automobilový dizajnér Louis Réard, ktorý priniesol na móla výstredné dvojdielne plavky - bikiny.

Bikiny? Za žiadnu cenu

Bikiny, ako ich poznáme dnes, neboli prijaté s nadšením od úplného začiatku. Vykrojené trojuholníčky a odhalené brucho pobúrili celú spoločnosť. Na tú dobu konzervatívne a upäté krajiny, ako napríklad Taliansko, nosenie bikín spočiatku úplne zakázali.

Extravagantný módny výstrelok sa však postupom času začal objavovať častejšie na svetových mólach, obálkach módnych časopisov či striebornom plátne. Uzda spoločenskej zdržanlivosti sa popustila a bikiny sa stali obľúbeným modelom, ktorý pretrval dodnes.

Rôznorodosť - povolená

Ak sa vyberiete na nákupy plaviek dnes, neviete, kam sa skôr otočiť. Pestrá paleta strihov, farieb a vzorov vás ponorí do víru skúšania a nakupovania viac ako len jedného kúska. Módny priemysel je čoraz odvážnejší a hravejší. Ženské telo sa stáva modlou v rukách návrhárov, čoho výsledkom sú nápadité a originálne trendy, ktoré každý rok osviežia naše šatníky. Túto sezónu sú to „staronové“ jednodielne plavky, kombinácia viacerých vzorov naraz a nadčasové námornícke prúžky.

Viac inšpirácií nájdete v aktuálnej kolekcii www.F-F-com

 

 

Fotogaléria: Módny výstrelok, ktorý pretrváva dodnes

Záznamy: 1 - 4 zo 7
1 | 2 >>