Máte sedavé zamestnanie? Pozor na chrbticu!

20.11.2015 11:06

Aj vy trávite dlhé hodiny za počítačom a večer si necítite chrbát? Alebo každý deň odšoférujete nekonečné kilometre a z auta vystupujete úplne stuhnutí? Myslite na svoje telo a doprajte mu pravidelný relax!

Bolesti chrbta potrápia okolo 80 percent dospelej populácie. Výnimkou ale už nie je ani mladšia veková kategória. Bolesť v krížoch, stuhnuté krčné svaly alebo bolesť pri pohybe hlavy určite neobišli nikoho z nás. Zatiaľ čo ešte v minulých storočiach mali ľudia oveľa viac pohybu, dnes trávime minimálne osem hodín sedením v práci v rôznych pozíciách. Navyše často hneď po práci sadáme do auta či do mestskej hromadnej dopravy, kde si asi málokto z nás spomenie na správne držanie tela. Ťažkosti si tak komplikujeme sami a neraz sú natoľko intenzívne, že nám strpčujú aj základné denné úkony.

Telo potrebuje relax

Spôsobov, ako si čo najlepšie oddýchnuť a zároveň spraviť pre svoje zdravie niečo prospešné, je naozaj veľa. Môžete zájsť na jogu, pilates či masáž, pri ktorých si nielenže oddýchne telo, ale aj myseľ. Navyše vhodný je tiež pravidelný pohyb, preto aspoň vo voľnom čase treba zabudnúť na auto a každému padne vhod napríklad aj plávanie. To posilňuje svalstvo, ktoré sa rytmicky napína a uvoľňuje. Výhodou je, že nie je náročné na financie, čas ani materiálne vybavenie.

Veľa pre seba urobíme aj keď budeme myslieť na správnu polohu pri sedení za počítačom či v aute. 

Na stoličke by sme mali sedieť celým svojím telom, s možnosťou oprieť si chrbát o opierku. Nohy by mali byť voľne položené na zemi, vhodný je takzvaný chlapský sed so široko rozkročenými nohami. Ruky by mali byť nad stolom, aby lepšie dosiahli na klávesnicu. Pokiaľ ide o vzdialenosť monitoru, odporúča sa 40 až 60 centimetrov. Monitor by mal byť v takej výške, aby jeho horná hrana bola na úrovni očí. Základom pre správne sedenie je predovšetkým vhodná stolička. Tá by mala byť ergonomická a pohodlná. Prípadne stoličku môžete vymeniť za fit loptu, ktorá už dávno nepatrí len do fitnes centra.

Skúsili ste už elektronickú stimuláciu?

Čoraz väčšej popularite sa tešia aj alternatívne spôsoby tlmenia bolesti – bylinné odvary, teplé zábaly a najmä elektronická stimulácia (TENS). V súčasnosti sa využíva na liečbu vo fyzioterapii aj v domácom prostredí. „Jej podstata spočíva v tom, že jemné elektrické pulzy stimulujú a obnovujú rôzne telesné oblasti. Inak povedané, pomocou priložených samolepiacich vankúšikov na boľavé miesto sú do liečenej oblasti prenášané elektrické impulzy a ´vzruch´ sa tak šíri po nervovej dráhe až tam, kam ani masér stlačením nedosiahne. TENS stimulácia je postavená na troch pilieroch – pôsobí ako spúšťač uvoľňovania endorfínov, stimulátor krvného obehu a zároveň blokuje zdroj bolesti,“ vysvetľuje Šimon Peter z Omronu.

Elektronická stimulácia sa využíva pri rôznych akútnych a chronických bolestiach. „Ak vám zdravotné problémy ako napríklad bolesť chrbta, kĺbov či svalov strpčujú život, snažíte sa čo najviac vyhýbať chemickým liekom, máte málo času alebo chuti na cvičenie, vracajú sa vám často bolesti ako ´seknuté kríže´, stimulátory sú pre vás ako stvorené. Vyskúšať môžete moderné stimulátory (napríklad TENS stimulátor OMRON E4), ktoré používajú pokročilú technológiu, sú jednoduché na používanie a poskytujú široký rozsah procedúr v automatickom alebo manuálnom režime,“ pokračuje Š. Peter.

Aj používanie stimulátorov má však svoje pravidlá. „Stimulátor odporúčame používať najviac 30 minút denne, aby nedošlo k preťaženiu svalstva, nesmú ich používať ľudia s implantovanými kovovými alebo elektronickými implantátmi. V prípade tehotenstva a  závažných ochorení odporúčame konzultovať ich používanie s lekárom,“ dodal odborník.

Viac na www.ulavabolesti.sk.