Máte radi džúsy? Nepite ich len pri zvláštnych príležitostiach

23.01.2017 13:57

100% ovocné a zeleninové džúsy sú skvelou alternatívou čerstvého ovocia a zeleniny. Predovšetkým v zimnom období, kedy čerstvých surovín nie je toľko ako v letných mesiacoch, nám poskytujú potrebné vitamíny a minerály. Svetová zdravotnícka organizácia a odborníci odporúčajú piť džúsy ako jednu z piatich denných porcií ovocia a zeleniny.

Ak hovoríme o nutričných hodnotách, 100% džúsy sú veľmi podobné ovociu a zelenine, z ktorých boli vyrobené. Vzhľadom na to, že obsahujú takmer rovnaké množstvo cukru a majú podobnú kalorickú hodnotu. Zloženie závisí od toho, či sú vyrobené z ovocia alebo zo zeleniny, zaváži aj konkrétny druh. Rozdiely sú aj v zložení vitamínov a minerálnych látok. Obsah závisí opäť od typu ovocia a zeleniny, z ktorých boli džúsy alebo pyré vyrobené. Napríklad taký pomarančový džús je bohatší na vitamín C. Džúsy s dužinou alebo pyré majú zase viac teluprospešnej vlákniny.

Nedávna štúdia AIJN naznačuje, že sa konzumácia ovocných džúsov na Slovensku začala zvyšovať. Odborníci si túto skutočnosť vysvetľujú, že sa jedná o dôsledok zvýšenia povedomia a znalostí o výhodách 100% ovocných a zeleninových džúsov a pyré, a to aj vďaka vzdelávacím a informačným kampaniam, uskutočnených v posledných rokoch. Napriek týmto faktom, miera spotreby je ešte stále nižšia, než odporúčajú odborníci. To je dôvod, prečo s edukáciou v uvedenej oblasti netreba prestať.

"Svetová zdravotnícka organizácia uvádza nízku spotrebu ovocia a zeleniny, ako jeden z desiatich najdôležitejších rizikových faktorov, ktoré ohrozujú naše zdravie. Výskumy potvrdzujú, že strava chudobná na ovocie a zeleninu vedie k rôznym druhom neprenosných chorôb, ako sú kardiovaskulárne choroby, rakovina alebo obezita. Aj keď nemožno jednoznačne deklarovať vzájomnú príčinnosť medzi spotrebou určitého druhu ovocia alebo zeleniny a uvedených ochorení, bolo preukázané, že denná spotreba ovocia a zeleniny znižuje riziko ochorení. Na základe týchto pozorovaní boli vyvinuté odporúčania na konzumáciu minimálne 400 g ovocia a zeleniny v piatich denných porciách," hovorí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. z RUVZ v Bratislave.

Jedna z kampaní, ktorá vzdeláva o benefitoch 100% džúsov a pyré je kampaň pod názvom "Džúsy a pyré – vitamíny v SMART forme". V rámci kampane bol tento rok spustený vzdelávací projekt, ktorý sa venuje správnym stravovacím návykom a zameriava sa na triedy 1. – 3.ročníka základných škôl. Učitelia sa môžu zaregistrovať na oficiálnych stránkach projektu https://sk.dzusyapyre.eu/o-projekte-2/ a uskutočniť vzdelávacie aktivity podľa materiálov, ktoré pripravili experti – PhDr. Gabriela Herényiová, CSc. a MUDr. Peter Minárik, PhD. Na záver projektu je pripravené vyhlásenie výsledkov umeleckej súťaže, v ktorej sa hrá o atraktívne ceny pre školy ako sú multimediálna tabuľa, či dataprojektor.

Nižšia spotreba džúsov na Slovensku môže byť podmienená aj skutočnosťou, že vedecké poznatky sú častokrát formované verejnosťou, a tak subjektívny názor spotrebiteľa je výrazne ovplyvnený okolím. Mali by sme však dbať na existujúce fakty.

 

·         Do džúsov sa napridávajú farbivá, konzervanty ani pridaný cukor

V súlade s ustanoveniami zákona sa do 100 % ovocných a zeleninových džúsov a pyré v jednotkovom balení nepridávajú farbivá ani konzervačné látky (konzervanty). V súlade s ustanoveniami zákona sa do 100 % ovocných džúsov a paradajkového džúsu a pyré nepridávajú žiadne cukry vrátane glukózovo-fruktózového sirupu ani sladidlá. Malé množstvo cukru pre chuť sa môže pridávať len do zeleninových a zeleninovo-ovocných džúsov.

 

·         Džúsy z koncetrovanej šťavy sú plnohodnotné džúsy

 

Všetky šťavy sú z hľadiska nutričnej hodnoty veľmi podobné. Podľa zákona ovocné šťavy riedené z koncentrovanej šťavy musia mať fyzikálne, chemické, organoleptické a nutričné ​​vlastnosti zodpovedajúce vlastnostiam, ktoré majú šťavy získané priamo z ovocia toho istého druhu. Neexistuje vedecký dôkaz o vyššej výživovej hodnote čerstvo vylisovaného džúsu v porovnaní s džúsom zriedeným z koncentrovanej šťavy.

 

·         Džúsy v kartóne majú dlhú dobu spotreby v dôsledku pasterizácie, ktorá neznižuje ich hodnotu

 

Dlhšiu dobu spotreby zabezpečuje proces pasterizácie, nie pridané konzervanty. Do ovocných a zeleninových džúsov, či už pasterizovaných alebo nepasterizovaných, v akomkoľvek obale (vo fľaši, kartóne, vrecku) sa v súlade so zákonom nepridávajú žiadne konzervačné látky.

 

·         Džúsy sú produktom rovnakej kalorickej hodnoty ako ovocie či zelenina,  z ktorých sa vyrobili

 

Džúsy majú rovnakú energetickú hodnotu ako ovocie a zelenina použité pri ich výrobe. Priemerná energetická hodnota určitého druhu ovocia a džúsu z neho je v podstate rovnaká, a to v priemere 40 až 50 kcal / 100 g výrobku. Priemerná energetická hodnota zeleniny a 100 % džúsu získaného z nej je 15 až 30 kcal / 100 g.

 

·         Džúsy sú prírodné produkty

 

Džús je prírodný produkt s nízkou mierou spracovania, ktorý sa získava z ovocia alebo zeleniny. K džúsom v jednotkových baleniach sa podľa zákona nepridávajú žiadne farbivá ani konzervačné látky (konzervanty). Džúsy sú bohaté na cenné živiny obsiahnuté v ovocí a zelenine ako sú vitamíny, minerálne látky, antioxidanty. Mútne džúsy a pyré obsahujú aj vlákninu.

 

***

Kampaň „Džúsy a pyré. Vitamíny v SMART forme" je financovaný s podporou Európskej únie a Poľskej republiky, ako aj z prostriedkov Fondu propagácie ovocia a zeleniny a členmi KUPS.

Viac informácií o kampani je k dispozícii na webovej stránke www.dzusyapyre.eu a na fanpage "Žite Smart" na Facebooku.