Jesenná upratovacia revízia

04.10.2018 20:26

Stačí ju urobiť raz ročne...

Zatiaľ čo jarné upratovanie pozná azda každá domácnosť, na to jesenné sa často zabúda. Väčšina miest a obcí pritom v tomto období zabezpečuje sprístupnenie veľkoobjemových kontajnerov, ktoré nás priam nabádajú k inventúre v domácnosti či na záhrade. Pozrite sa teda spolu s nami na pár jesenných upratovacích tipov, na ktorých je najlepšie to, že ich stačí realizovať spravidla raz ročne.

1. Záclony a závesy

Keď je reč o prachu, väčšina ľudí myslí na nábytok či podlahy, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko prachu sa počas celého roka usádza na vašich záclonách a závesoch? Ich vyčistenie je pritom celkom jednoduché, stačí mať iba na pamäti zopár zásad. V prípade záclon volíme pranie v programe pre jemnú bielizeň na maximálne 30 °C a po vytiahnutí z práčky ich rovno – ešte vlhké – zavesíme na okná. To isté platí pre závesy, avšak tie pred zavesením ešte možno vyžehliť.

2. Dvere a okná

Nie, nehovoríme o čistení dverí či umývaní okien, ale o celkovej údržbe. Dvere a rámy nestačí iba vyleštiť, ale aspoň raz ročne aj skontrolovať kľučky a pánty a v prípade potreby ich premazať olejom bez abrazív. V prípade okien sa okrem skiel zamerajte aj na okenné rámy, kde sa počas roka hromadí všetko možné – od prachu až po mŕtvy hmyz – a nevynechávajte ani na tesnenie.

3. Spotrebiče

Nezabudnite, že aspoň raz ročne treba poriadne vyčistiť aj práčku a sušičku, sporák, umývačku riadu, chladničku, mikrovlnku či rýchlovarnú kanvicu. Dbajte pri tom na to, aby ste čistiacimi prostriedkami nenarobili viac škody ako úžitku a snažte sa maximálne využívať jemné utierky bez agresívnych chemických prostriedkov. Ideálnym riešením je šetrná mikrohandrička Actifibre od Viledy, ktorá dokonale kombinuje absorpčné vlastnosti hubky a čistiace účinky mikrovlákna. So špinou si navyše poradí aj bez čistiacich prostriedkov – stačí ju navlhčiť čistou vodou.


4. Špajza, potravinové skrinky a poličky

Toto môže znieť ako poriadna otrava, ale čím viac si dáte záležať, tým viac bude okolie vašich potravín čisté a tým lepší prehľad o nich budete mať. A je dosť možné, že navyše objavíte hromadu potravín po záruke, ktoré iba zbytočne zaberali miesto. Taktika je jednoduchá – všetko povyberajte, regály poriadne vytrite a keď vytriedite to, čo skutočne potrebujete, môžete potraviny naukladať späť tak, aby ste mali prehľad aspoň do ďalšej jesene.

5. Pivnica alebo garáž

Jesenná revízia by rozhodne nemala obísť ani pivnicu a garáž, z ktorých sa často stávajú neprehľadné skladiská zbytočností od výmyslu sveta. A keďže na jeseň bývajú k dispozícii aj veľkokapacitné kontajnery, lepší čas na „debordelizáciu“ garáže azda ani neexistuje. Najdôležitejšie je vytriediť a vyhádzať zbytočnosti a ostatné veci logicky zorganizovať. A o podlahu sa postará multifunkčný elektrický zmeták Vileda Quick & Clean na všetky  druhy tvrdých podláh, ktorý si rýchlo poradí s prachom, vlasmi i s väčšou špinou.

A na záver nezabudnite, že čím viac energie investujete do jesennej upratovacej revízie, tým menej práce budete mať na jar.