IKEA a Sabine Marcelis uvádzajú na trh kolekciu VARMBLIXT, ktorá skúma silu sochárskeho dizajnu a svetla

21.01.2023 23:17

Dizajnérka IKEA z Rotterdamu, Sabine Marcelis, uvádza na trh kolekciu VARMBLIXT, ktorá zvýrazňuje sochárske svetelné objekty, jedinečné predmety na servírovanie, žiarivé koberce a ďalšie. Kolekcia 20 výrobkovktorá je navrhnutá tak, aby sa hrala s priamym aj nepriamym svetlom, sa začne predávať vo februári.

Kolekcia VARMBLIXT predstavuje začiatok cesty IKEA k posilneniu zvedavosti ľudí spojenej s osvetlením v domácnosti. Ako súčasť dlhodobého cieľa sa IKEA snaží podporiť posun vo vnímaní osvetlenia od jednoducho funkčného k osvetleniu ku emocionálnemu zážitku. Séria je navrhnutá tak, aby podnietila záujem o to, ako môže svetlo zmeniť vzhľad, pocit a atmosféru našich domovov.

V kolekcii VARMBLIXT sú štyri svietidlá, ktoré budú dlhodobo uchovávané v sortimente IKEA. Dizajnovým ústredným bodom kolekcie sú svetlá, ktoré sú inšpirované Sabininou kreatívnou schopnosťou hrať sa s jedinečnými tvarmi a predmetmi. Medzi najzaujímavejšie prvky osvetlenia patrí závesné svietidlo VARMBLIXT LED, ktoré obsahuje zakrivené rúrky vyrobené z matného bieleho skla, a nástenné LED zrkadlo VARMBLIXT navrhnuté s polopriehľadným skleneným panelom a svetelným pásom. Oba výrobky sú po vypnutí krásnym sochárskym objektom a keď sa rozsvietia, premenia sa na magickú ukážku svetelného inžinierstva.

„Chcela som preskúmať, ako osvetlenie funguje v domácnosti, a inšpirovať ľudí, aby uvažovali o nových tvaroch a prvkoch, ktoré zapadnú do rôznych typov interiérových priestorov a zvýrazňujú ich novými, odvážnymi a umeleckými spôsobmi. “, hovorí Sabine Marcelis

 

Kolekcia tiež skúma charakteristický motív, ktorý možno vidieť v Sabininej práci: dokonalý pampúšik. Úplne prvá séria dizajnových predmetov inšpirovaných tvarom americkej šišky bude k dispozícii v dvoch veľkostiach servírovacieho riadu a jednej charakteristickej lampe. LED lampa VARMBLIXT, ktorá spája umenie a dizajn, vynikne svojím zakriveným tvarom, keď zachytí svetlo. Je všestranná, pretože ju môžeme pripevniť na stenu alebo vystaviť na stôl.

„Keď oranžovým sklom prechádza svetlo, jej oblé tvary zalejú priestor príjemným mäkkým svetlom. Čarovný pohľad, ktorý zaujme, či už je na stole alebo visí na stene,“ hovorí Sabine Marcelisová.

Kolekcia, ktorá sa zameriava na teplú paletu farieb, obsahuje dva koberce inšpirované lúčmi zapadajúceho slnka. Väčší koberec je vyrobený zo 100 % ručne všívanej vlny, má hrejivé farebné prechody. Jemne bledne zo sýtej oranžovej po jantárovo žltú ako západ slnka, tento prechod mu dodáva mimoriadne zaujímavý dizajn a vytvára ilúziu hĺbky a farieb.

 

„Našou víziou, pri vytváraní VARMBLIXT, bolo spojenie dizajnu so sochárskymi objektmi. Je to spolupráca spojená s funkčnou estetikou nášho priestoru, ktorá zároveň inšpiruje ľudí, aby si do domácnosti pridali účelné a všestranné predmety,“ hovorí Henrik Most, kreatívny líder v IKEA. 

Zistite viac o procese tvorby kolekcie VARMBLIXT.

 

Kolekcia VARMBLIXT bude uvedená na všetky trhy IKEA vo februári 2023.

 

 

Fotogaléria: IKEA a Sabine Marcelis uvádzajú na trh kolekciu VARMBLIXT