Funkčný štýl vstupuje do novej dimenzie

07.07.2016 16:10

BMW Group Design v roku 2008 predstavila model BMW GINA Light Visionary – automobilový koncept s bezšvovým, flexibilným, látkovým poťahom natiahnutým na pohyblivej konštrukcii, ktorej funkcie sa aktivujú len v prípade potreby. GINA viedla ku kreatívnej spolupráci medzi spoločnosťami Designworks a Puma. Jej výsledkom je X-CAT DISC, najnovší prírastok do kolekcie obuvy Puma DISC.

A práve GINA teraz viedla ku kreatívnej spolupráci medzi spoločnosťami Designworks a Puma. Jej výsledkom je X-CAT DISC, najnovší prírastok do kolekcie obuvy Puma DISC. Designworks, dcérska spoločnosť BMW Group, prepojila oboch partnerov a pri vývoji tejto vizionárskej obuvi sa ujala fázy dizajnu. „Vzali sme do úvahy každý krok pri výrobe obuvi a zamysleli sa nad tým, ako by sa dal zmeniť. Myslenie mimo zabehnutých koľají môže byť príjemným spestrením a priniesť skvelé výsledky. Veľmi často tiež urýchľuje zmeny,“ konštatuje Adrian van Hooydonk, senior viceprezident pre dizajn BMW Group.
 
Technológia DISC v spojení s materiálom GINA.
 
Pri zrode tohto inovatívneho projektu bol flexibilný, ergonomický a ľahký materiál GINA spolu s vylepšenou, ľahšou a rýchlejšou technológiou DISC od Puma. Namiesto šnúrok využíva otočný disk, ktorým sa ovládajú drôtiky vnútri topánky na jej otváranie a zatváranie. Vďaka jedinej tenkej vrstve elastického, ľahučkého materiálu GINA topánka priľne na nohu ako druhá koža. Švy už nie sú potrebné, takže aj pri dynamických pohyboch sa cítite úplne prirodzene. Keďže nový materiál umožňuje nielen používanie iných tvarov, ale poskytuje aj odlišný prístup k pohybu, ľudia z Designworks sa rozhodli pre novátorský prístup. „Pri projekte X-CAT sme sa snažili naplno využiť inovatívny potenciál BMW a PUMA. Koncept automobilu GINA s meniacimi sa tvarmi sme transformovali do modernej, elegantnej obuvi,“ vraví Torsten Hochstetter, riaditeľ oddelenia Global Creative spoločnosti Puma.
 
Dizajn X-CAT: topánka obopínajúca kráčajúcu nohu.
 
V prípade X-CAT DISC ide o výnimočnosť, ľahkosť, prispôsobivosť a výkon. V súlade s koncepciou GINA pristupovali návrhári k chodidlu ako k podvozku automobilu. Upravili materiál používaný v automobilovom priemysle tak, aby bol vzdušný a dostatočne trvácny, teda aby spĺňal všetky požiadavky na obuv z jedného dielu látky, ktorá obopína chodidlo. Spojením krásy a výkonu vytvorili ľahkú topánku s veľmi jednoduchým dizajnom. Rukopis výrobcov automobilov je viditeľný v proporciách, vďaka ktorým materiál doslova žiari, a jednoduchosti bez rozptyľovania pozornosti zbytočnými detailmi. Precízne otvory v prednej časti X-CAT vyrezané laserom podčiarkujú dojem pohybu a zároveň slúžia na vetranie.
 
Ďalším odkazom na pôvodný koncept GINA je funkčná estetika spočívajúca v odhaľovaní vnútornej konštrukcie obuvi počas jej uťahovania. Dizajnéri uplatnením technického prístupu BMW prepracovali aj podrážku a Puma DISC a urobili ju precíznejšou. K podrážke pristúpili ako k „motoru“ chodidla, teda k jednému z najdôležitejších prvkov pohybu. Výsledkom ich práce je jedinečný dizajn inšpirovaný združenými prevodmi, spájajúci konštrukčnú flexibilitu s prepojenou stabilitou.
 
Záujemcovia o obuv BMW X-CAT DISC ich nájdu vo vybraných predajniach Puma od začiatku júla 2016.

Fotogaléria: PUMA X-CAT DISC z dielne BMW Group

Záznamy: 1 - 4 zo 8
1 | 2 >>