Exkluzívne o cideroch Stassen

23.06.2017 12:32

Renomovaný someliér, Tomáš Vyšvader, exkluzívne o cideroch Stassen

Práve začínajú letné mesiace. Aký nápoj je podľa vás počas týchto mesiacov najvhodnejší?

Správne vychladený perlivý cider v troch chuťových variantoch je vynikajúcou voľbou na letné osvieženie. Ja ako someliér môžem vďaka nemu zákazníkom ponúknuť úplne nové zaujímavé chute a spojenia. Rád prekvapujem a rád sledujem, ako sa ľudia tvária pri prvom dúšku. Ten moment, kedy sa zamilujú do novej chuti, ktorú som im práve ponúkol, mám jednoducho rád. Stassen je dokonalý nápoj pre podniky, ktoré majú radi gastronómiu a pôžitkárstvo a najmä svojich hostí. Buď sú to vinotéky alebo bottle shopy, coktail bary, reštaurácie, ktoré sa chcú odlíšiť a dať svojim hosťom niečo výnimočné.

Ako chutí Stassen Vám?

Brut je šťavnatý a svieži, vhodný na každý deň. Cuveé Rosé je vyrábané zo špeciálnej odrody jabĺk, ktorá je aj zvnútra ružová, má chuť posunutú do príjemných sladších cukrov, ktoré sú prepletené sviežimi jablčnými tónmi a vôňami ruží, sladkého drievka a tiež červenej cukrovej vaty. Grand Cru je pre mňa už skôr gentlemanské pánske pitie, ktoré ale odporúčam aj dámam, čo majú vycibrenú chuť. Jeho chuť je nádherne viacúrovňová, ovocná, jablčno-hrušková, čo mi pripomína detstvo a doma robené výživy. V nich boli chute rovnako nádherne harmonicky zladené a príťažlivé. Naše životy sú niekedy príliš rýchle, a tak je fajn, keď pribrzdíme napríklad pri takto kvalitnom pití a dokážeme si ho aj vychutnať.

Čím sa podľa vás Stassen odlišuje od iných nápojov?

U nás som ešte nenarazil na podobné prevedenie ovocného cideu. Podmanil si ma hneď, ako som ho dostal do rúk. Som someliér, a tak mi je tiež blízka jeho luxusná fľaša s noblesnou etiketou, ako sa používa pri sektoch.  Unikátny je tiež tým, z akých rôznorodých a originálnych odrôd jabĺk sa vyrába.   

Na ktoré príležitosti by ste odporúčali tento nápoj?

Príležitosti na otvorenie niektorého z trojice sa nájdu skoro stále: napríklad ako pohár k obedu či k večeri. Na dovolenke by som ho však neodmietol ani na spríjemnenie raňajok. Hodí sa aj na rôzne večierky, dobre vychladený sa môže podávať ako prípitok. Dá sa párovať s hlavnými jedlami alebo dezertmi, poprípade ho za ne vymeniť. Takto ponúkaný cider je vhodný aj ako začiatok osláv či jubileí, jednoducho vždy, keď si chceme vychutnať skvelý zážitok z chuti a aj si vystreliť korok či urobiť sabráž.

Dokonalý pôžitok podľa someliéra Tomáša Vyšvadera

BRUT

Hodí sa k sviežim letným zeleninovým šalátom, dochuteným syrmi, ovocím a pokojne aj mäsom, tiež k jednoducho upraveným mäsovým jedlám.

CUVEÉ ROSE

Odporúčam špeciálne k rybacím predjedlám, foie gras, sviežim studeným krémovým polievkam, ovocným šalátom, sorbetom a pokojne ho môžeme využiť aj priamo na výrobu sorbetu. 

GRAND CRU

Je vhodný ako prípitok a na recepciách aj sprievodne ku kanapkám alebo fingersfood. Takýto jemný a vyvážený cider sa hodí aj ku grilovaným mäsám alebo rybám s jednoduchou prílohou.

Tomáš Vyšvader (1983, Malacky)

Súťaž Corner Somelier Competitin (2008) – 2. miesto

Účasť v hodnotení 10 najlepších someliérov podľa týždenníka Trend od roku 2007, 2008, 2009...

Súťaž Somelier roka 2008 na Slovensku- Gurman Award

Súťaž Majstrovstvá Slovenska Lacko & Majtán 1961  (2014) – 1. miesto

Majstrovstva Slovenska v sabráži (2014, Donovaly) – 2. miesto

Majstrovstva Slovenska v sabráži (2015, Donovaly) – 1. miesto

Držiteľ slovenského rekordu v sabráži v nadmorskej výške 1670m.n.m. (2015)