Dnes vstupuje do kín očakávaný slovenský film Dôverný nepriateľ

16.08.2018 08:46
Aký vzťah k smart technológiám majú v skutočnosti hlavní protagonisti a tvorcovia snímky? 
 
Dnes, 16. augusta vstupuje na plátna kín dlhoočakávaný slovenský film Dôverný nepriateľ o inteligentnom dome budúcnosti, ktorý na vlastnej koži testuje slovensko-česká herecká dvojica Gabika Marcinková a Vojtěch Dyk. 
 
Oficiálny trailer filmu: www.youtube.com/watch?v=oKW2nCF-IbY
 
 
 
Mladí manželia Zuzana (Gabriela Marcinková) a Andrej (Vojtěch Dyk) sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život... 
 
Mrazivý slovenský thriller postaví diváka pred otázku - kde sa končí nebezpečne tenká hranica, za ktorou mu umelá inteligencia prestáva byť sluhom a začína byť pre neho hrozbou? 
 
Gabriela Marcinková - herečka
Akceptujem, že smart technológie v tomto svete sú a obdivujem ľudí, ktorí sa tomu venujú. Zároveň je vo mne určitý strach z toho, že sme ľudské bytosti a aby nás nejakým spôsobom nedohnalo to, kam až posúvame techniku. Môže prísť čas, kedy sa nám to vypomstí. 
 
Vojtěch Dyk – herec
Často mám  pocit, že tie inteligentné technológie sú inteligentnejšie než ja… a že ich vývoj je rýchlejší než sme ako ľudstvo schopní vstrebať. Jediná moja výhoda je, že ja sa stále cítim byť súčasťou prírody, čo ony povedať nemôžu.
 
Zuzana Porubjaková - herečka
Som úplne antitechnický typ. Nemám ani počítač. Mám iba mobil. Ja proste všetky technologické zariadenia pokazím, keď sa k nim priblížim. Mám pred tým rešpekt a strach a bojím sa, čo bude napríklad o takých 100 rokov… 
 
Ady Hajdu - herec
Ja sa s tým viem naučiť pracovať, ale nepotrebujem to.  Keď niečo takéto neviem, mám doma jedno dieťa, druhé dieťa, manželku, ona takéto veci ovláda, ja som si zobral veľmi šikovnú ženu, takže oni mi pomôžu, keď potrebujem. No a tie technológie nám pomáhajú, samozrejme, pomáhajú celému svetu. Len problém je, že všetko je zneužiteľné. 
 
Karel Janák - réžia
Umelá inteligencia nám čím ďalej tým viac robí život pohodlnejším. Vďaka tomu si technológie púšťame stále bližšie do súkromia, čím si 

vlastne púšťame do života niečo, čo nás môže raz pomerne zásadne ohroziť. Koľko už dnes máme rôznych prístrojov, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko. Počítače, smartfóny, autá nabité elektronikou, inteligentné prístroje v domácnosti... Tieto prístroje môže ovládať inteligencia, ktorá s nami nemusí mať dobré úmysly. Keď sa vám napríklad šikovný hacker nabúra do telefónu, razom vám môže len pomocou telefónu urobiť zo života peklo – môže posielať falošné správy, mazať dôležité e-maily, upravovať váš kalendár a podobne. A teraz si predstavte, že nemáte len telefón, ale bývate v inteligentnom dome nabitom modernými technológiami. Potom stačí akákoľvek inteligencia, či už umelá alebo ľudská, aby sa vám život premenil na slušný triler… Väčšina z nás chce mať v živote stále viac moderných technológií, lenže tým si na seba pletieme bič, ktorý sa nám raz môže vypomstiť. Trochu sa zahrávame s ohňom a to ma na tom práve fascinuje. Som rád, že sme mohli natočiť film, ktorý na všetky tie rizika upozorní.
 
 
Dôverný nepriateľ sa nakrúcal od 5. októbra 2016 do 15. novembra 2017 v Bratislave, v Prahe a na Spišskej Magure v réžii Karla Janáka. Autorom námetu a spoluscenáristom filmu je Ľubomír Slivka. Hlavným kameramanom Martin Šácha. Popri titulnej dvojici Gabriele Marcinkovej a Vojtěchovi Dykovi si vo filme zahrali Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Roman Luknár a ďalší. O hudbu k filmu sa postaral skladateľ a producent Ondřej Gregor Brzobohatý. Nový slovenský film vznikol v produkcii spoločnosti Attack Film. Producentmi filmu sú Katarína Vanžurová, Ľubomír Slivka a Tibor Búza, za českú stranu Ester Honysová. Koproducentami sú RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize a Bohemia Motion Pictures. Realizáciu tohto filmu finančne podporili Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie. Do slovenských kín ho uvádza distribučná spoločnosť Continental Film. Generálnym partnerom filmu je innogy.