Chráňme si náš zrak na maximum

19.04.2022 15:43

Súčasná digitálna doba je spojená s neustálym namáhaním nášho zraku a očí. Denne väčšina z nás presedí za počítačom niekoľko hodín v práci, prídeme domov a opäť do neho pozeráme, prípadne sa nevieme odtrhnúť od smartfónu či televízora. Zo všetkých digitálnych displejov a monitorov vyžaruje modré svetlo, ktoré naše oči prijímajú. Ak pozeráme denne do týchto digitálnych zariadení veľa hodín, má to na naše oči a zrak  nepriaznivé účinky. 

 

S akými ťažkosťami sa môžeme stretnúť pri dlhodobom pozeraní do monitoru?

 
  • Pocit unavených, červených očí
  • Nadmerné slzenie očí
  • Pálenie, svrbenie očí
  • Zvýšená svetloplachosť
  • Celková únava organizmus a pocit vyčerpania
  • Bolesť hlavy
  • Rozmazané videnie
  • Pocit cudzieho telesa v oku
  • Malátnosť
  • Bolesť krku a chrbtice

 

Všetky tieto príznaky môžeme nazvať syndrómom digitálneho oka. Únava a pocit pálenia v očiach, môžu byť zapríčinené napríklad aj tým, že pri upriamenom pozeraní sa do monitoru či displeju zabúdame na pravidelné žmurkanie. S príchodom slnečných lúčov, sa mnoho z nás spolieha na používanie klimatizácie, ktorá zapríčiňuje extrémne vysušenie očí. Ak máme nevhodnú stoličku, zle nastavený uhol monitoru či jeho výšku, môže to viesť k bolesti krku, ramien či chrbtice. Je preto dôležité mať monitor umiestnený pred nami presne vo výške očí, odporúčaná vzdialenosť monitoru je minimálne 50 cm od našich očí, stolička na sedenie by mala byť skonštruovaná na princípe ergonómie, ktorý šetrí našu chrbticu aj krk.

Aké vitamíny sú vhodné na digitálne unavené oči?

Veľmi vhodný spôsob ako zmierniť pocit unavených očí je správna životospráva. Dostatok spánku, aspoň polhodinový pohyb na čerstvom vzduchu a samozrejme kvalitná a vyvážená strava. Váš jedálniček by mal byť bohatý na vitamín A, zinok, magnézium, vitamíny B2 a B3. 

Je potrebné konzumovať morské a sladkovodné ryby, listovú zeleninu (šaláty, rukolu, špenát, mrkvu či petržlen). Taktiež sa odporúča konzumovať pravidelne orechy, najmä lieskové,  vlašské orechy či mandle.

Kyselina haylurónová ako zdroj vlhkosti v našich očiach

Vedeli ste, že kyselina hyalurónová sa nachádza aj v oku? Konkrétne 80% ľudského oka je tvorených práve z kyseliny hyalurónovej. Nachádza sa vo vnútroočnej tekutine, ktorá oku zabezpečuje tvar a charakteristické črty. Kyselina hyalurónová v oku plní funkciu tlmiča otrasov sietnice, ktorá sa podieľa na prevencii tráum oka. Kyselina hyalurónová zvlhčuje tkanivá v očiach, a práve preto je veľmi vhodným pomocníkom pre ľudí, ktorí trpia suchými očami.  Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorých trápi pocit suchosti v oku, pálenie, rezanie, pocit cudzieho telesa v oku či nadmerné slzenie očí - máme pre vás pomoc! Je ňou zdravotnícka pomôcka Artelac®Rebalance, ktorá je špecifická ružovou farbou roztoku, ktorú získava vďaka vitamínu B12. Obsahuje tiež optimálne množstvo kyseliny hyalurónovej, ktorá dodá vašim unaveným a suchým očiam pocit vlhkosti a komfortu. Sú vhodné aj pre nositeľov kontaktných šošoviek.  Umelé slzy Artelac®Rebalance sú voľne dostupné v lekárňach či na e-shope za skvelú cenu. Ďalšie detaily nájdete na www.hyal.sk/produkty