5 najčastejších chýb pri žehlení. Robíte ich aj vy?

30.10.2019 19:03

Keby niekedy prebiehala súťaž o najmenej obľúbené domáce práce, žehlenie by určite stálo na stupni víťazov. A možno by aj vyhralo. Z času stráveného so žehličkou v ruke má totiž potešenie len málokto. Väčšina z nás túto otravnú aktivitu odkladá dovtedy, kým nie sú všetky sušiaky či koše na bielizeň plné. A pritom to vôbec nemusí byť také náročné. Stačí, ak sa budete vyvarovať týchto 5 najčastejších chýb, ktoré pri žehlení robíme.

1. Žehlenie odkladáme na neskôr

V každodennom zhone je ťažké zvládnuť nakupovanie, varenie, čistenie, umývanie, starostlivosť o deti a zároveň myslieť na žehlenie. Zvyčajne je to jedna z prvých aktivít, ktorú odložíme na neskôr. Nanešťastie, bielizeň sa sama nevyžehlí a jej odkladanie vytvára odrádzajúce haldy, v ktorých sa oblečenie zbytočne ešte viac pokrčí. Ak vám to „nerozbije“ interiér, dobrou fintou je nechať žehliacu dosku vždy rozloženú. Vyžehliť zopár kúskov tak bude otázkou okamihu a zbavíte sa aj plných košov.

2. Bielizeň nechávame úplne vyschnúť

Väčšina moderných žehličiek je vybavená funkciou naparovania, a to nie len tak zo srandy. Tkanina sa totiž žehlí oveľa lepšie, keď je mierne vlhká. Ak teda zložíte bielizeň zo sušiaka o niečo skôr, môžete si ušetriť veľa času a námahy. Prípadne, ak sušíte v bubnovej sušičke, vyberte si program s následným žehlením. Ak je oblečenie úplne suché a žehlička nevie naparovať, pomôže rozprašovač s obyčajnou vodou. Čas a námahu ušetrí aj správny poťah. Doska Total Reflect Plus od Viledy má napríklad poťah vybavený nepriepustnou metalizovanou vrstvou, ktorá odráža 100 % tepla späť na bielizeň, a tak žehlenie výrazne urýchľuje.

3. Výška žehliacej dosky je nesprávne nastavená

Bolí vás chrbát zo žehlenia? S najväčšou pravdepodobnosťou je na vine nesprávne nastavená výška žehliacej dosky. To môže spôsobiť aj ďalšie zdravotné komplikácie, ako sú bolesti hlavy alebo zápästia. Ideálnu výšku dosky spoznáte tak, že na žehliacu dosku môžete pohodlne položiť celé dlane bez toho, aby ste museli ohýbať ruky.

4. Nerozlišujeme medzi rôznymi druhmi látok

Pred praním je triedenie bielizne podľa farby samozrejmosťou. Ale len málo ľudí vytriedi oblečenie pred žehlením. A prečo je to dôležité? Pretože každému typu tkaniny vyhovuje pri žehlení iná teplota. A keďže sa žehlička rýchlejšie nahrieva než chladí, je dobré začať s kúskami z polyesteru či z viskózy, ktorým stačí nižšia teplota. Vyššiu teplotu naopak vyžaduje bavlna či ľan. Tento materiál si teda nechajte na koniec.

5. Nestaráme sa o žehličku

Podobne ako iné domáce spotrebiče, aj žehlička je vystavená riziku vodného kameňa. Zanesený spotrebič nemusí správne fungovať a znečistená voda môže namiesto naparovania odev znečistiť. Obzvlášť opatrní by ste mali byť, ak žijete v oblasti s veľmi tvrdou vodou. Niektoré drahšie žehličky sú síce vybavené odvápňovacím systémom a dokážu spracovať aj vodu z vodovodu, no aj tak je vhodné spotrebič z času na čas vyčistiť. V lacnejších naparovacích žehličkách je ideálne používať iba destilovanú vodu.