17.máj – Svetový deň hypertenzie

12.05.2016 11:20

Hypertenzia je globálna epidémia! Z dôvodu vysokého krvného tlaku alebo hypertenzie zomrie na svete ročne viac než 7 miliónov ľudí. Ide o chronické ochorenie, pri ktorom je krvný tlak zvýšený a väčšinou nie je sprevádzaný žiadnymi symptómami. Neliečený vysoký krvný tlak spôsobuje poškodenie ciev a životne dôležitých orgánov. Veľa ľudí si tohto faktu nie je vedomá, a preto sa vysoký krvný tlak často nazýva aj ako „tichý zabijak“.

Šokujúce fakty o hypertenzii!

Kardiovaskulárne choroby sú zodpovedné za takmer polovicu všetkých úmrtí v Európe, zabíjajú viac ako všetky typy rakoviny spolu, pričom u žien je toto percento vyššie ako u mužov. Hypertenzia patrí medzi prioritné rizikové faktory ochorení srdca aj na Slovensku. Na vysoký krvný tlak sa u nás lieči až 63% ľudí. Existuje predpoklad, že v roku 2030 bude až 40 % obyvateľstva trpieť nejakou formou kardiovaskulárnych ochorení. Podľa výskumu si dokonca až 1 z 3 ľudí nevie správne merať krvný tlak. Aj táto nevedomosť môže mať fatalné následky na zdravie. Správne meranie krvného tlaku vás môže zachrániť pred vážnymi zdravotnými problémami.

Čo je Svetový deň hypertenzie?

Svetový deň hypertenzie vznikol aby poukázal na riziko infarktu, mozgovej porážky a iných chorôb spôsobených vysokým krvným tlakom, na ich prevenciu, príznaky a liečbu. Každý rok pripadá tento deň  na 17. máj. Svetový deň hypertenzie vznikol pod záštitou Svetovej ligy proti hypertenzii (WHL) a pripomína sa od roku 2005. Cieľom je podporovať povedomie verejnosti o hypertenzii a povzbudiť ľudí k prevencii a aktivitám proti tichému zabijakovi.

Aké sú rizikové faktory pre vznik hypertenzie?

·         Obvod pása: muž 102 cm a žena 88 cm

·         Nedostatok fyzickej aktivity

·         Obezita (hodnota BMI vyššia ako 30)

·         Nadmerné solenie

·         Alkohol (časté a nadmerné pitie alkoholu)

·         Fajčenie

·         Stres

·         Dedičnosť

·         Vek – Najčastejšie sa objavuje u ľudí nad 35 rokov. Viac ako dve tretiny pacientov tvoria ľudia nad 65 rokov. Ženy sú ohrozené najmä po menopauze.

·         Rodinné predispozície

Čo je krvný tlak?

Krvný tlak je tlak vytvorený srdcom na pumpovanie krvi cez cievy. Naše srdce sa zmrští každý deň približne 100 000-krát a zakaždým s rozličnými hodnotami tlaku. Aj tie najmenšie zmeny v organizme či jeho okolí sa okamžite premietnu na výsledkoch merania. Čoraz viac ľudí trpí vyšším krvným tlakom, ktorého hodnoty sa dostávajú až nad optimálnu úroveň. Krvný tlak ukazuje výkonnosť srdca a priechodnosť ciev. Od ich funkčnosti závisí, či sa potrebná krv nesúca so sebou živiny a kyslík dostane do všetkých životne dôležitých orgánov nášho tela. Vplyvom činnosti srdca, s jeho tepom, sa krvný tlak neustále mení. Pravidelné meranie krvného tlaku umožňuje včas odhaliť zmeny v kardiovaskulárnom systéme a predchádzať tak rizikám vzniku infarktu myokardu a ďalších chorôb. Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc, FESC definuje ohrozenú skupinu obyvateľstva nasledovne: „Sú to predovšetkým pacienti s vysokým krvným tlakom, diabetici, fajčiari a pacienti vyšších vekových kategórií. Znepokojujúce však je, že v poslednom období vídavame, že už aj u mladších ľudí sa objavujú mozgové porážky. Rizikovú skupinu predstavujú ľudia trpiaci fibriláciou predsiení. Táto arytmia sa vyskytuje u starších ľudí (nad 60 rokov).

- optimálny TK: systolický (horný) < 120 mmHg a diastolický (dolný) < 80 mmHg

- normálny TK: systolický 120-129 mmHg a/alebo diastolický 80-84 mmHg

- vysoký normálny TK: systolický 130-139 mmHg a/alebo diastolický 85-89 mmHg

Hypertenzia:

Stupeň 1: systolický TK 140-159 mmHg a/alebo diastolický TK 90-99 mmHg

Stupeň 2: systolický TK 160-179 mmHg a/alebo diastolický TK 100-109 mmHg

Merajte si krvný tlak!

V súčasnosti je veľmi ľahké pravidelne si kontrolovať svoj krvný tlak. Je dôležité, aby si ľudia merali krvný tlak pravidelne. Domáce meranie krvného tlaku sa odporúča ako preventívny prostriedok a aj ako štandardný doplnok liečby hypertenzie. Výhoda domáceho merania krvného tlaku spočíva najmä v tom, že si môžete svoj krvný tlak sledovať pravidelne v určitom čase a za normálnych každodenných podmienok. Tým sa vyhnete umelo zvýšeným hodnotám spôsobeným nervozitou v cudzom prostredí ordinácie lekára (tzv. syndróm bieleho plášťa). Kvalitný tlakomer práve pre Vás vhodný, vám najlepšie odporučí školený profesionál s dlhoročnou praxou, najlepšie v lekárni, alebo zdravotníckych potrebách. Určite sa pýtajte na tradíciu, ale aj technické inovácie výrobcu, dĺžku záruky a spoľahlivosť miestneho servisu, certifikáty presnosti a možnosti kalibrácie,“ radi Šimon Peter, odborník na značku Omron. Pri meraní tlaku existuje niekoľko zásad, ktoré by mal dodržiavať každý pacient. Merajte si krvný tlak, prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba!

Viac  sa dozviete na www.1z3.sk 

Základné tipy pre meranie krvného tlaku:

·         Pred meraním tlaku by ste najmenej 30 minút nemali nič jesť, ani piť kávu, cvičiť alebo fajčiť

·         Posaďte a uvoľnite sa

·         Seďte vzpriamene na tvrdej stoličke. Neprekrížte si nohy, nechajte ich voľne na podlahe a ruky majte položené na tvrdom povrchu na úrovni srdca.

·         Vždy keď si meriate tlak, odmerajte si ho dva alebo tri krát

·         Medzi meraniami počkajte najmenej 2-3 minúty. Namerané hodnoty si zaznamenávajte a sledujte ich dlhodobý trend Tlak si merajte každý deň v rovnaký čas, pretože tlak cez deň kolíše. Najlepšie ráno a znova večer

·         Výsledky meraní si zapisujte, prípadne použite službu OMRON www.bi-link.sk

 

Ako predchádzať hypertenzii

V prípade podozrenia na vysoký krvný tlak je potrebné dostať ho pod kontrolu. Pravidelným meraním budete vedieť či sa vám tlak zvyšuje v určitých situáciách napríklad po strese alebo jeho hodnoty máte zvýšené permanentne.

·         Pohyb – Akýkoľvek šport telu pomáha. Pre zdravý životný štýl stačí aj rýchla chôdza. Do organizmu sa dostane viac kyslíka a tlak sa začne znižovať, pokiaľ sa budete hýbať pravidelne. Týždenne stačí 2 hodinky rýchlej chôdze alebo behu. S motiváciou vám pomôžu aj krokomery.

·         Chudnutie - Ak máte nadváhu aj malý úbytok hmotnosti vám zníži krvný tlak. Dostaňte svoju hmotnosť pod kontrolu a výrazne pomôžete svojmu srdcu. 

·         Spánok - Ak spíte menej ako 8 hodín vystavujte sa riziku zvýšeného krvného tlaku. Každou stratenou hodinou sa riziko zvyšuje až o 37%.

·         Vitamín C - Ako jeden z najdôležitejších antioxidantov má dôležitú úlohu pri obnove a zachovaní pružnosti ciev. Pružné cievy lepšie zvládnu zvýšený tlak krvi na cievne steny

·         Stop nočnému vyjedaniu chladničky - Po jedle sa tlak mierne zvýši, preto nočné vyjedanie chladničky nesie nielen riziko priberania, ale aj hypertenzie

·         Nefajčiť - Fajčenie zvyšuje riziko vzniku hypertenzie, srdcovo-cievnych ochorení , ochorení dýchacích ciest a nádorových ochorení. Každá cigareta zvyšuje krvný tlak asi na 40 minút a pri frekvencii fajčenia asi 20 cigariet za deň dochádza k trvalému zvýšeniu krvného tlaku. Môže sa stať aj to, že krvný tlak odmeraný u lekára , za predpokladu, že pacient pred vyšetrením nefajčil, vôbec nemusí odrážať skutočnú hodnotu krvného tlaku, ktorý je inak počas fajčenia vyšší. Preto by sa mal krvný tlak merať do 30 až 60 minút po zapálení cigarety. Platí ale základná zásada prevencie - trvale nefajčiť.