5+1 zaujímavostí, ktoré ste o žuvačkách nevedeli

20.08.2021 17:21

Žuvačky pomáhajú nielen udržať vaše zuby zdravé a šetria vaše výdavky na dentálnu starostlivosť, ale dokážu ovplyvniť aj náladu, zvýšiť produktivitu, znížiť stres, či dokonca zbaviť vás tej otravnej pesničky, ktorá vám stále hučí v hlave. Pri príležitosti 130. výročia svojho vzniku spoločnosť Mars Wrigley, jeden z najväčších svetových výrobcov žuvačiek, zozbierala 5+1 menej známych faktov o žuvačkách a prináša letmý pohľad na históriu produktu, ktorý je tu s nami už viac než storočie.

 

Vráťme sa na chvíľu do histórie

Prvú žuvačku, ktorá je do dnešného dňa jedným z najobľúbenejších výrobkov spoločnosti Mars Wrigley, vytvoril William Wrigley Jr. už v 90. rokoch 19. storočia. William v čase založenia Wm. Wrigley Jr. Company ani netušil, že žuvačky bez cukru prospievajú starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. Tento fakt v súčasnosti uznávajú a potvrdzujú regulačné orgány, rastúci počet vlád, svetová organizácia zubných lekárov FDI a takmer 20 národných asociácií zubných lekárov na celom svete.

Dnešné žuvačky sa starajú o krásu každého úsmevu a udržiavajú svieži dych. Žuvačka je doplnkový produkt v starostlivosti o zubnú hygienu, ktorý uznávajú zubní lekári na celom svete, súčasť imidžu aj ikonický doplnok, s ktorým sa stretávame na stránkach svetovej literatúry. Počas svojej dlhej histórie sa žuvačka pozrela do vesmíru, zúčastnila sa na súťažiach, získala tie najnezvyčajnejšie chute aj uznanie medzi zubnými lekármi. Okrem toho má aj mnohé ďalšie, medzi ľuďmi menej známe vlastnosti a pozitívne účinky, o ktorých sa môžete dozvedieť práve teraz.

  1. Pomáha udržiavať hmotnosť a znižuje chuť maškrtiť

Ak ste na nízkokalorickej diéte alebo sa snažíte zdravo stravovať, žuvačka bez cukru sa môže stať vašim dobrým spojencom. Energetická hodnota dvoch dražé je len 4 kcal, zatiaľ čo bežná malá sladkosť zvyčajne obsahuje 25 až 40 kcal. Výskumy tiež potvrdili, že žutie žuvačky môže pomôcť uspokojiť vašu túžbu po maškrtení. Britskí vedci pred niekoľkými rokmi zistili, že žutie žuvačky dokáže potlačiť apetít a znižuje pravdepodobnosť, že medzi hlavnými jedlami dostanete chuť „na niečo malé pod zub“.

  1. Mali ste niekedy plnú hlavu otravnej pesničky? Žuvačka vás môže zachrániť

Až 90 % ľudí trpí tzv. syndrómom „ušného červa“, tiež známym ako syndróm poslednej piesne. Existuje ale jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť otravnej melódie vo svojej hlave – stačí, aby ste aspoň 10-15 minút žuli žuvačku. Podľa britských vedcov z univerzity v Readingu  žutie žuvačky dokáže ovplyvniť niektoré oblasti nášho mozgu a potlačiť mozgové centrá zodpovedné za krátkodobú sluchovú pamäť. Jednoducho povedané, mozog presunie svoju pozornosť na nový monotónny proces namiesto toho, aby vám v hlave stále dookola prehrával tú istú melódiu.

  1. Posilňuje zubnú sklovinu a zmierňuje citlivosť zubov

Zubná sklovina môže byť veľmi citlivá na jedlá, ktoré konzumujeme. Citrusové ovocie, ovocné šťavy a sýtené nealkoholické nápoje obsahujú veľa kyselín a cukru. Tieto kyseliny narúšajú alkalické pH prostredie vo vašich ústach a poškodzujú sklovinu, pretože spôsobujú úbytok minerálov, ktoré obsahuje. Ak ste si všimli, že máte citlivejšie zuby, môže to byť signál, že vašej zubnej sklovine chýbajú dôležité minerály, najmä vápnik a fosfáty. Sliny dokážu obnoviť rovnováhu minerálov vo vašich ústach v priemere za 60 minút, ale žutie žuvačky dokáže produkciu slín urýchliť. Štúdie tiež preukázali, že žuvačky bez cukru pomáhajú zmierňovať citlivosť zubov po ich profesionálnom bielení.

  1. Mávate pri vzlietaní alebo pristávaní lietadla či na vysokých kopcoch počas lyžovačky  zaľahnuté v ušiach? Vyskúšajte žuvačku!

Rozdiel tlaku vzduchu v ušiach často vedie k nepríjemným pocitom najmä na palube lietadla pri vzlietaní a pristávaní, pri stúpaní vo výťahu či počas jazdy autom po kľukatých horských cestách. Žuvaním plátku žuvačky môžete tieto neželané symptómy jednoducho zmierniť. Súčasťou našej sluchovej sústavy je špeciálna trubica, ktorá spája dutinu stredného ucha s nosohltanom, tzv. Eustachova trubica. Žutie žuvačky vedie k mimovoľnej produkcii slín. Prehĺtací reflex otvára Eustachovu trubicu, čím dochádza k vyrovnaniu tlaku v ušiach s tlakom vo vonkajšom prostredí.

  1. Dokáže uvoľniť napätie a stres

Podľa záverov výskumu univerzity v Cardiffe, na ktorom sa zúčastnilo 101 dobrovoľníkov, pravidelné žutie žuvačky pomáha zmierňovať stres. Výsledky štúdie preukázali, že žutie žuvačky u jej účastníkov znížilo stres (v práci aj mimo práce), zmiernilo únavu a pocity úzkosti, a tým podporilo ich pozitívnejšiu náladu. Žutie žuvačky tiež spájali s pocitmi zlepšenej výkonnosti (v práci aj mimo nej).

 

+1.  Žuvačka pomáha zlepšovať pamäť a kognitívne funkcie

 

Je preukázané, že žutie žuvačky zvyšuje prítok krvi do mozgu o 25 až 40 percent. Lepšie zásobovanie mozgu krvou vedie k zvýšenému prísunu kyslíka do mozgu, ktorý zvyšuje jeho výkonnosť. Žutie žuvačky zlepšuje kognitívne funkcie, ako sú pamäť, koncentrácia a reakčný čas. Pre mladých ľudí je často dobrým pomocníkom pri zvládaní stresujúceho skúškového obdobia.