Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické.

22.04.2022 23:01

Venujte mu svoju pozornosť

 

Ruku na srdce. Koľkí z vás sa starajú o svoje psychické zdravie? Snažíme sa najmä dobre vyzerať, strážime si krvný tlak, cholesterol alebo dodržujeme stravu. Duševné zdravie je však taktiež veľmi dôležité. Pokiaľ na sebe pociťujete príliš veľkú záťaž a sužuje vás stres a s ním spojené dopady, je čas venovať svojmu psychickému zdraviu väčšiu pozornosť.   

Na svoju psychiku by sme nemali zabúdať. Každý má občas zlú náladu, pociťujeme stres, úzkosti a niektorí až depresie. Pokiaľ však tieto problémy pretrvávajú a ocitáte sa v začarovanom kruhu, nehádžte tento problém za hlavu a plne sa mu venujte. Ohroziť duševné zdravie pritom môžu rôzne rizikové faktory. Dobre naň nevplývajú konflikty a to už či na pracovisku alebo v osobnom živote, stresujúce životné udalosti či nevhodný životný štýl. Existuje množstvo spôsobov, ako svojmu psychickému zdraviu uľaviť. Každý si musí nájsť pre seba tú vhodnú metódu, ktorou, pokiaľ pociťuje záťaž, svojej hlave a pocitom uľaví.

Prinášame pár tipov, ktoré vám pomôžu:

  1. Venujte sa tomu, čo vás baví

Baví vás šport, maľovanie či spev? Venujte sa mu! Svojej psychike pomôžete aj tým, že budete v živote robiť veci, ktoré vás bavia a napĺňajú. Práve pri takýchto činnostiach sa vyplavuje hormón šťastia, všetkým dobre známy endorfín. Pre správne nastavenie mentálneho zdravia si nájdite vhodné koníčky, pri ktorých si aktívne oddýchnete, načerpáte energiu a podporíte pozitívne myslenie. Kým pre niekoho to môže to byť kreatívna činnosť ako maľovanie, pečenie či spievanie, pre iných to to môžu byť rôzne druhy športov či učenie sa jazykov.


  1.  Naučte sa vypnúť

Poznáte ten pocit, keď vašu hlavu nič nezaťažuje a nezamýšľate sa nad problémami? Áno, možno si to pamätáte už len matne, treba však tento stav opäť docieliť. Pre správne nastavenie a vypnutie hlavy od problémov vám môžu pomôcť dychové cvičenia či meditácia. Sústredenie sa len na seba pri relaxačnej hudbe môže vašej psychickej kondícii len pomôcť.

Vypnúť však potrebujeme aj fyzicky, a to pri spánku. V spánku ľudské telo oddychuje, nič ho nezaťažuje a načerpáva nové sily. Pri psychickej záťaži je dôležitý dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Pokiaľ ho nemáte, môžete sa cítiť unavení, podráždení a bez energie. 

Deficit predstavuje z dlhodobého hľadiska veľké riziko pre zdravie, a to ako mentálne tak aj to fyzické. Negatívne pôsobí na cievny systém, svalstvo, trávenie i mozog. Môže viesť k narušeniu

 emocionálnej 

stability jedinca. Snažte sa preto dodať svojmu telu zaslúžený odpočinok, a to vo forme 7 až 8 hodín ničím nerušeným spánkom.

  1. Jedlo dokáže veľa

Je všeobecne známe, že strava ovplyvňuje to, ako sa cítime. Len si spomeňte na to, ako ste sa cítili, 

keď ste skonzumovali mastné – ťažké jedlo oproti tomu, keď ste si dali ľahký šalát s mäsom či syrom. Jedna vec sú výčitky, tá druhá je črevná mikrobiota. Je vedecky dokázané, že črevá sú napojené na mozog, a to osou „črevá – mozog“. Toto prepojenie medzi tráviacim a centrálnym nervovým systémom je obojsmerné, a zaisťuje tak spojenie emocionálnych a rozumových centier mozgu s periférnymi funkciami čriev. Tráviaci trakt je oblasť s bohatým výskytom baktérií, kde sa ich nachádzajú milióny baktérií. Pokiaľ črevná mikrobiota funguje správne, napomáha zvládať stres, úzkostné stavy či depresiu. To čo sa deje v črevách ovplyvňuje teda aj našu psychiku vrátane nálady.

  1. Preč s negatívnymi ľuďmi

Život je o vzájomných väzbách a vzťahoch. Tie však nemusia byť s každým ideálne a tento stav je normálny. Ak máte pocit, že sa v nejakom vzťahu necítite podľa svojich predstáv, možno ste narazili na toxického človeka, ktorý sa snaží zo vzťahu vyťažiť čo najviac vo svoj prospech, a preto vás oberá o energiu. Bez sociálnych interakcií je život fádny a smutný, preto pokiaľ prichádzate do kontaktu s ľuďmi, pri ktorých sa necítite dobre a pociťujete negatívnu energiu, ukončite ich. Uľavíte tak vášmu mentálnemu zdraviu. Pre dobré psychické zdravie je dôležité je dobré pravidelne sa stretávať a udržiavať kontakt s ľuďmi, na ktorých nám záleží. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás dokážu podržať v zlej situácii, ktorí vás podporia, budú sa s vami tešiť počas vašich úspechov a ktorí vás dokážu inšpirovať. Prípadné konflikty s blízkymi či rodinou sa snažte vyriešiť. I to je totiž jeden z činiteľov ohrozujúcich naše duševné zdravie.

Ťažké chvíle zažeňte so psychobiotikami

Ako sa hovorí: „Nie každý deň je nedeľa“. Existujú dni, keď veci nejdú podľa našich plánov a na naše psychické zdravie je vytváraný veľký tlak. V živote sme raz hore a raz dole, to je prirodzený jav. Pokiaľ sa však nachádzate iba dole, vaše psychické zdravie nemusí byť v dobrej kondícii. Pokiaľ na sebe pociťujete stres, úzkosť alebo máte problém so spánkom, pomoc sa vám naskytá v psychobiotikách. Psychobiotiká sú nový druh výživových doplnkov s obsahom unikátnych laktobacilov, ktoré pozitívne vplývajú na dôležitú os „črevo-mozog“. Výživový doplnok NeuraxBiotic Zen®, s obsahom výnimočného kmeňa Lactobacillus plantarum DR7® v kombinácii s horčíkom, je prirodzenou alternatívou pre tých, ktorí bojujú so stresom a z neho prameniacich problémov ako úzkosť, poruchy spánku alebo ľahká depresia či syndróm vyhorenia. NeuraxBiotic Zen® nemá žiadne vedľajšie a nežiadúce účinky. Vzhľadom k špeciálnemu výrobnému procesu produktu je zaručené, že aktívne bakteriálne kmene môžu prejsť žalúdkom bez straty účinku a usadia sa v čreve. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula denne počas 12 týždňov. Viac dôležitých informácií nájdete na www.psychobiotika.sk